Hlavní obsah

Exprezident Čadu má strávit zbytek života ve vězení za válečné zločiny

Dakar
Aktualizováno

Soud v Senegalu v pondělí uznal bývalého čadského prezidenta Hissénea Habrého vinným z válečných zločinů a zločinů proti lidskosti. Poslal ho na doživotí do vězení. Habré má nyní 15 dní na to, aby se proti verdiktu odvolal, informovala agentura AFP.

Foto: Profimedia.cz

Bývalý prezident Čadu Hisséne Habré na archivním snímku

Článek

Během Habrého vlády v letech 1982 až 1990 údajně zahynulo násilnou smrtí víc než 40 000 lidí, z nichž mnozí byli mučeni. Habré byl odsouzen také za znásilnění. V příštích dnech by se měla konat slyšení týkající se odškodnění, o které požádalo přes 4000 lidí.

Bývalí vězni z Habrého éry vypukli po vyhlášení rozsudku v jásot, některým tekly slzy a vzájemně se objímali, uvedla agentura AP.

Foto: Mapy.cz

Proces s nyní třiasedmdesátiletým Habrém začal v Dakaru už loni v červenci. Podle organizace na obranu lidských práv Human Rights Watch (HRW) byl proces s Habrém první na světě, v němž justice jedné země soudila bývalého vládce jiné země kvůli zločinům porušujícím lidská práva. Svědčilo více než 90 lidí.

Neuznává legitimitu tribunálu

„Tento proces nezahájil prokurátor v Haagu nebo Rada bezpečnosti (OSN). Architekty, vizionáři tohoto případu jsou samy čadské oběti a jejich podporovatelé," řekl Reed Brody z HRW, jenž se Habrého kauze věnuje od roku 2000.

Habré legitimitu tribunálu, který sestavily senegalské úřady na základě dohody s Africkou unií, neuznával. Odmítal advokáty a proces označoval za politický. Jeho příznivci stání několikrát narušili pískáním a výkřiky.

Habré vládl v Čadu do roku 1990, kdy ho svrhly síly současného čadského prezidenta Idrisse Débyho.

Habré uprchl do Senegalu, kde žil léta v luxusu v hlavním městě Dakaru. Až v červnu 2013 ho na základě pokynu soudu zadržela vojenská policie a převezla do vazby.

Výběr článků

Načítám