Článek
„Jsme první dokončená hrubá stavba, když pominu pavilony organizátorů a Saúdské Arábie. Z těch s původní architekturou a v původních budovách jsme nejpokročilejší. Ne že bychom chtěli být za šprty, i když samozřejmě, že to, že jsme první, je určitě bod plus. Především chceme ukázat skutečný potenciál S.A.W.E.R.u, zařízení na přeměnu vzduchu na vodu. Chceme spustit provoz a kultivaci písku, tedy onu rajskou zahradu, už v dubnu. Proto pavilon musíme mít do konce března a hrubou stavbu v lednu a tak dále,“ řekl na otázku Práva Jiří František Potužník, generální komisař české účasti na EXPO 2020 v telemostu s tiskovou konferencí v buštěhradském centru energeticky efektivních budov ČVUT.
Teče voda, teče. Díky českému vynálezu v Dubaji ze vzduchu
Dodal, že pokud jde o interiér, začíná se se stavbou vnitřních stěn ze sádrokartonu. Během března by měla před pavilonem vyrůst konstrukce z kapilár, která mu bude dávat jednak tvář, jednak také stín.
Potužník upřesnil, že v areálu národní prezentace už vyrostlo několik palem. „Potřebují rok na to, aby se rozbalily a vytvořily hezkou korunu a nebyly to tak zoufalé stromky, jako známe třeba ze stavebnice Lego. Proto musely do země už loni v prosinci,“ podotkl.
Nerudovci a budoucí lídři luští rovnici aneb Pražští gymnazisté v Emirátech
Voda ze vzduchu zazelená poušť
Potužníkův časový rozvrh potvrdil i Tomáš Matuška, vedoucí výzkumného projektu S.A.W.E.R a jeden z jeho otců. Připomněl i zrod S.A.W.E.R.u (zkratka Solar Air Water Earth Resources), stručně řečeno: několika patenty chráněný řetězec umožní získat ze slunce energii, ze vzduchu vodu, vodu kultivovat a změnit písek v úrodnou zem.
Prototyp prošel od loňského července zátěžovými testy poblíž velbloudí farmy ve Suwajhánu v Emirátech obklopené nekonečným pískem. Chytal vlhkost z okolního ovzduší a denně má vykouzlit stovky litrů vody. Ne dosti na tom – úplně si vystačí se solární energií, nepotřebuje jedinou kilowatthodinu ze sítě.
V první polovině února se do Dubaje chystá zmenšená, zhruba 3,5tunová verze, která bude převezena v celku. „Zařízení denně dodá průměrně 500 litrů vody, která bude využívána k podpovrchové zálivce zahrady v areálu pavilonu. Zároveň bude technologie chladit vzduch v interiéru,“ podotkl Matuška.
Konkurence pro Škodu Vision IN: V Dillí se s malým crossoverem předvede i Kia
Miroslav Vosátka z Botanického ústavu Akademie věd sdělil, že zahrada zabere 400 metrů čtverečních. Osazování začne v březnu, spolu se zálivkou ze zařízení S.A.W.E.R. kultivaci prostředí pomohou zajistit půdní mikroorganismy a bakterie. Z takto upravené půdy vyrostou rostliny i v tak extrémních podmínkách, jako je poušť – palmy, olivovníky, rajčata a okrasné rostliny,“ doplnil.
Využijme příležitost, zdůrazňuje
Ministr zahraničí Tomáš Petříček poděkoval všem, kdo se na dosavadním zdárném průběhu příprav podíleli.
„EXPO nabízí jedinečnou příležitost představit Česko jako moderní a inovativní zemi lidem, kteří o České republice třeba toho tolik nevědí. Chceme především ukázat, že máme jedinečné technologie a že jsme země, která chce být do roku 2030 inovativním lídrem v Evropě. Právě S.A.W.E.R. ukazuje, jak může přispět k udržitelnému rozvoji i v oblasti Blízkého východu a Afriky, kde je právě nedostatek vody jedním z hlavních problémů,“ řekl Právu.
Poprvé na Blízkém východě |
---|
EXPO 2020 potrvá od 20. října 2020 do 10. dubna 2021. |
Odehraje se prvně na Blízkém východě. Zúčastní se 180 zemí. |
Výstaviště ve tvaru květu zabírá 438 hektarů a nachází se mezi Dubají a Abú Zabí. |
Má se za to, že výstavu si nenechá ujít 25 milionů hostů, česká expozice se rozkládá v prestižní zóně Sustainability na ploše 2200 metrů čtverečních. |
Bude první u jednoho z hlavních vstupů na výstaviště. |
Zdroj: www.czexpo.com |