Článek
Další z celkem 37 obviněných, expert koncernu na africké trhy André Tarallo, půjde do vězení na čtyři roky. Všichni tři byli navíc odsouzeni k vysokým finančním pokutám od 375 tisíc až do dvou miliónů eur (12 až 64 mil. Kč).
Peníze v zahraničí
Aféra se týkala zpronevěry dvou miliard franků (přes deset mld. Kč) v letech 1989 až 1993 prostřednictvím nejrůznějších černých fondů. Vyšetřování trvalo celkem osm let.
Peníze tekly přes tajná konta ve Švýcarsku a Lichtenštejnsku jako úplatky na adresu představitelů zkorumpovaných vlád některých afrických států, kde Elf těžil ropu, ale například i jako "provize" do Německa, kde francouzská společnost za podezřelých okolností v roce 1992 odkoupila východoněmeckou rafinérii Leuna. Z pochybných transakcí profitovali i aktéři skandálu.
Soud s exministrem
V síti vyšetřovatelů mamutí aféry kolem Elf-Aquitaine uvízl původně i jeden prominent - bývalý francouzský ministr zahraničí Roland Dumas. V roce 2001 byl v jiném procesu odsouzen k šesti měsícům vězení nepodmíněně a dalším dvěma letům s podmínkou.
Soud první instance jej shledal vinným, že prostřednictvím své milenky Christine Deviers-Joncourové, kterou nechal v Elf-Aquitaine fiktivně zaměstnat, přijímal nejrůznější úplatky, aby posvětil prodej francouzských fregat Tchaj-wanu. Transakce, v níž koncern Elf vystupoval jako prostředník, vyžadovala oficiální souhlas ministerstva zahraničí, který Dumas po jistém váhání nakonec dal.
Odvolací soud letos v lednu Dumase, jenž odmítal jakákoli pochybení, veškerých obvinění zprostil.
Další odsouzení
V témže procesu byli odsouzení i Floch-Prigent na 2,5 roku a Sirven na tři roky. Oba si tresty již odpykávají. Zatím není jasné, zda se jim verdikty z obou procesů budou sčítat.