Článek
EP prošly celkem dva zákony upravující podmínky šíření, pěstování a prodeje GMO. Pro vpuštění geneticky modifikovaných plodin do Evropy na konec podle předpokladů hlasovala přesvědčivá většina z 626 poslanců.
Spotřebitelé stále pochybují
Přesvědčivé schválení nových norem ještě neznamená, že podobné hladké přijetí produktů, plodin bude následovat i ve všech zemích budoucí pětadvacetičlenné Unie. Zatímco mimo jiné v Německu, Španělsku či Velké Británii čile probíhají testy odrůd už řadu let, mnoho států podobné experimenty stále odmítá, například Rakousko.
Proti GMO vystupují rovněž spotřebitelé. Pozorovatelé proto předpokládají, že spor o genetické modifikace se pro nejednu vládu stane velmi ožehavým problémem léta.
Povinné značení výrobků zůstává
Dosud platné přísné legislativní omezení vůči GMO přijal Brusel po vleklých sporech, politicko-ekologické hysterii v roce 1997. O dvanáct měsíců později pozastavil schvalování nových geneticky upravených odrůd.
Nové znění zákona ulehčuje pozici biotechnologickým společnostem, které dodávají zemědělcům osiva, a i distributorům potravin vyrobených z takto upravených plodin.
Konzument se ale podle zákonodárců musí o příslušné změně včas v obchodech dozvedět, tj. prodávané produkty zůstanou stále výrazně označeny nálepkou s textem "Tento výrobek je vyroben z GMO".