Článek
Tento krok a další úpravy fungování justičních orgánů jsou podle něj znepokojující a unijní exekutiva tyto záměry analyzuje.
Proti Ficovým plánům se na Slovensku protestuje.
Slovenská vládní koalice stran Směr, Hlas a Slovenská národní strana navrhla ve zrychleném řízení zrušit Úřad speciální prokuratury, který dohlíží na vyšetřování nejzávažnějších kriminálních případů včetně korupčních případů předchozích vlád pod vedením Ficova Směru.
Davy v ulicích dávají Ficovi najevo, že nemůže všechno, míní slovenský tisk
Úřad také dohlíží na případy zneužívání pravomocí veřejného činitele, finanční kriminality, terorismu a extremismu.
Evropská komise poslala začátkem měsíce na Slovensko dopis s výzvou, aby Ficova vláda nepřijímala zmíněné úpravy ve zrychleném řízení a umožnila řádnou diskusi. Bratislava do Bruselu poslala své argumenty, proč je třeba úřad zrušit rychle. Je prý zaujatý a ovlivněný nynější slovenskou opozicí, uvedla na jednání europarlamentu slovenská europoslankyně Směru Katarína Neveďalová.
Velká většina debatujících europoslanců Ficův postup tvrdě kritizovala a přirovnávala k situaci v sousedním Maďarsku. Socialistická frakce v EP pozastavila Směru členství a jeho europoslanci jsou nyní nezařazení. Zástupce frakce uvedl, že nechce mít s „proruským politikem“ nic společného.
Sám Fico ve středu podle slovenských médií označil opoziční europoslance, kteří se kriticky vyjádřili na jeho adresu, za vlastizrádce.
Maďarsku EK peníze uvolnila
Brusel ve středu také oznámil, že uvolnil Maďarsku deset miliard eur (asi 245 miliard Kč) z fondů Evropské unie, které zmrazil kvůli pochybám o stavu demokracie a právního státu v zemi. Komise to oznámila hned poté, co Maďarsko ve středu v úředním věstníku zveřejnilo další reformy soudnictví.