Hlavní obsah

Zrůdný otec Fritzl má naději, že dožije v domově pro seniory

Josef Fritzl, který téměř čtvrt století v dolnorakouském Amstettenu ve sklepě věznil a znásilňoval svou dceru, hýčká naději, že bude moci požádat o podmínečné propuštění. Příslušnou žádost podle webu Focus Online připravila jeho právnička Astrid Wagnerová s tím, že chce svého klienta dostat do domova pro seniory.

Foto: Profimedia.cz

Josef Fritzl v době svého procesu v rakouském Sankt Pölenu (březen 2009)

Článek

Podle Ferdinanda Schustera, mluvčího soudu v dolnorakouské Kremži, by 88letý Fritzl mohl být přeložen z oddělení pro psychicky nemocné odsouzené do běžného vězení, kde by pak mohl, vzhledem k tomu, že od jeho odsouzení v roce 2009 uběhlo 15 let, požádat o propuštění.

O možném přeložení do normálního vězení bude v nejbližších týdnech až měsících rozhodovat soudní senát na základě posudku, podle kterého i ze zdravotních důvodů už není Fritzl nebezpečný, řekl podle webu Focus Online Schuster.

Fritzlova právnička Astrid Wagnerová už oznámila, že má v úmyslu vybojovat pro svého klienta možnost strávit zbytek života v domově pro seniory.

Elisabeth Fritzlová v dobách před uvězněním ve sklepě.

Hrůzný případ incestu a násilí se začal psát v roce 1984. Fritzl tehdy 18letou dceru Elizabeth omámil a zavřel ve sklepě svého amstettenského domu, v němž žil s manželkou a jenž zčásti pronajímal.

Později dívku donutil napsat dopis, v němž tvrdila, že odchází z domova a přidává se k jedné náboženské sektě.

Svou dceru ale věznil, týral a sexuálně zneužíval, což trvalo neuvěřitelných 24 let. Za tu dobu s ní zplodil sedm dětí. Elizabeth je všechny porodila ve sklepě.

Trik s dopisy zabral

Tři děti Fritzl položil před dveře domu s dopisy, v nichž byla prosba, aby se o ně Fritzl s manželkou postarali. Zbývající žily s Elizabeth ve sklepě.

Jedno z dětí onemocnělo a zemřelo. Fritzl mu vědomě neposkytl pomoc, což byla později příčina, proč byl odsouzen za zabití.

Foto: Profimedia.cz

Dům Josefa Fritzla v dolnorakouském Amstettenu

Trik s dopisy, které měla jakoby psát Elisabeth, zafungoval jak na Fritzlovu manželku, tak i úřady, které trojici údajně odložených dětí svěřily manželům do péče. Manželka tvrdila, že o manželově dvojím životě nevěděla.

Hrůzný případ se dostal na veřejnost až v roce 2008, když jedno z vězněných dětí upadlo do bezvědomí a Fritzl svolil k hospitalizaci.

Lékaři chtěli kvůli stanovení diagnózy vyšetřit i nezvěstnou matku dítěte, a proto ji prostřednictvím médií vyzvali, aby se přihlásila úřadům. Elizabeth ho přesvědčila, aby jí umožnil návštěvu nemocnice.

Fritzl je dnes Mayrhoff

Lékařům se ale případ zdál podivný a Elizabeth i s jejím otcem zadržela v nemocnici policie. Po výslechu Elizabeth a dětí se případ provalil a policie posléze zajistila důkazy ve sklepě.

V březnu 2009 byl Fritzl uznán vinným ze všech šesti trestných činů, z nichž ho vinila obžaloba: z vraždy, zotročování, znásilnění, omezování osobní svobody, těžkého donucování a incestu.

Odsouzen byl k doživotí. V říjnu 2012 se s Fritzlem rozvedla jeho manželka Rosemarie. O pět let později si Fritzl změnil své příjmení na Mayrhoff. Jeho žádost byla na magistrátu města Kremže povolena za poplatek 546 eur (dnes bezmála 13 500 korun).

Elizabeth žije s dětmi v Rakousku pod novou identitou.

Výběr článků

Načítám