Článek
Zvýšená hladina Labe podle drážďanských hasičů může značně komplikovat odklízení trosek mostu. Jejich největší kusy by mohly v řece působit jako hráz, což by podle Bildu mohlo vést k zatopení drážďanského Starého Města.
Německo proto už požádalo české vodohospodáře, aby snížili průtok Labe. Ti tomu ale za současné situace nemohou vyhovět, protože kvůli předpokládanému vývoji musí odpouštět přehrady na Labi, na Vltavě i přítocích obou řek.
„Jakákoliv opatření, která děláme, vždy budou mít pozitivní vliv i na německé straně,“ zdůraznil ředitel Povodí Vltavy Petr Kubala.
Na další konkrétní opatření v Drážďanech je podle hasičů příliš brzy, protože stále není jasné, jak se počasí vyvine.
Devět minut před zřícením projela po mostě v Drážďanech tramvaj
„První odhady hovoří o zvýšení hladiny Labe v Drážďanech na šest metrů. To je ale ještě velmi nejisté. V roce 2002 kulminovala rekordní povodeň na 9,2 metru. Druhý výstražný stupeň platí od pěti metrů,“ řekl podle Bildu meteorolog Dominik Jung.
Most Carolabrücke se zřítil ve středu kolem třetí hodiny ráno. Nikdo se přitom nezranil. Podle televize ZDF spadla jižní polovina mostu, jež se částečně klene přes ulici Terrassenufer. Jde o jednu z dopravních tepen města, přes most vede i tramvajová trať. Co bylo příčinou zřícení, zatím není známo.
Most byl otevřen v roce 1971, procházel od roku 2019 rekonstrukcí, poslední byla naplánovaná na rok 2025. Šlo právě o úsek, který se v noci na středu zřítil, při poslední kontrole byl stav tohoto úseku označen jako nedostatečný.