Článek
Tato nejsilnější omamná droga na světě byla původně používána jako lék ke zmírnění bolesti, určený hlavně pro mimořádně trpící nevyléčitelné onkologické pacienty.
„V kombinaci s jinými drogami a alkoholem fentanyl nejdřív zaplavil a zabíjel v USA, nicméně nyní jde o velký problém i v Polsku, kde ve velkém kosí hlavně mladé lidi,“ upozornil v TVP přední polský toxikolog Eryk Matuskiewicz.
Všichni vědí, nikdo nereaguje
Extrémně silný fentanyl smíchaný s dalšími nebezpečnými látkami je mimořádně adiktivní. Uživatel se obvykle rychle předávkuje, spadne do hlubokého spánku, přestane dýchat a následně zemře.
„Všichni o tom problému, který se děje na každém malém městě, vědí, včetně policie. Nikdo ale nereaguje, nikdo nic nedělá,“ svěřila se reportérům serveru abczdrowie.pl jedna z obyvatelek malé obce Žuromie nedaleko Varšavy, kde jen od začátku tohoto roku zemřelo na předávkování pět mladých lidí.
Smrtící droga fentanyl si vybrala oběti už i v Česku
„Tento nevídaný problém se v Polsku evidentně vymyká kontrole. Vyžaduje rychlou a účinnou reakci, hlavně zpřísnění opatření, která by dokázala výrazně omezit nelegální distribuci této vražedné substance,“ bije na poplach Andrzej Fal, šéf Polského sdružení veřejného zdravotnictví. Nicméně zatím neúčinně.
V Česku není předávkování časté
Jako riziko označují stoupající trend ve zneužívání fentanylu rovněž české úřady, které se zaměřují na sledování drogové scény, i policie. Faktem ale je, že obětí předávkování se stávají uživatelé v Česku zřídka.
Statistiky přesná čísla ohledně fentanylu neobsahují a zahrnují ho do kategorie psychoaktivních léků, například ke kodeinu, hydromorfonu a dalším, kdy po předávkování jimi zemře dohromady v ČR přibližně 40 lidí ročně.
Novinky například loni informovaly o úmrtí 43leté ženy v Bruntále a 36leté ženy ze Zlínska, jimž se stala osudnou náplast s fentanylem. V obou případech se jednalo o zneužití této látky jako drogy.
V Plzni na ulici pak nedávno křísili narkomana, který zkolaboval právě po požití „zombie“ drogy.
Fentanyl našel své oběti i mezi známými umělci a celebritami, mimo jiné byl v roce 2022 příčinou úmrtí rappera Coolia a předtím již v roce 2016 zemřel na předávkování tímto opiátem věhlasný americký zpěvák Prince.