Článek
Podle údajů Centrálního registru cizinců z konce pololetí našlo ve Spolkové republice útočiště přibližně 3,48 milionu uprchlíků, napsal deník Neue Osnabrücker Zeitung. Přibližně 1,18 milionu z nich pochází z Ukrajiny.
Údaje uvedl kabinet kancléře Olafa Scholze v odpovědi na dotaz strany Levice ve Spolkovém sněmu. „Jsou to pouhá čtyři procenta obyvatelstva,“ řekla k tomu listu Clara Büngerová, mluvčí pro uprchlickou politiku za frakci Levice ve Spolkovém sněmu.
Nelegální migrace se rychle stala nejvyostřenějším politickým tématem Německa po útoku nožem na hudebním festivalu v Solingenu v západním Německu, kde Syřan zavraždil tři lidi.
Scholz navštívil Solingen a znovu slíbil vyšší počet deportací
Kancléř Scholz minulý týden v reakci na volání po mnohem tvrdší politice zavedl celostátní hraniční kontroly a rozšířil již zavedené kontroly u východních sousedů země v EU.
Kancléřovo rozhodnutí přišlo v době, kdy nový průzkum naznačil, že důvěra v jeho koalici klesla podle webu Spiegel Online na pouhá tři procenta, přičemž voliči dávají najevo svou frustraci z absence přísnějších kontrol migrace v Německu.
Průzkum provedený na přelomu srpna a září mezi tisícovkou Němců ukázal, že pouze tři procenta dotázaných se domnívají, že koalice SPD, Zelených a FDP prospívá zemi.
V zemských volbách v Sasku a Duryňsku na začátku září podle očekávání výrazně uspěla krajně pravicová Alternativa pro Německo (AfD), podle mnohých právě kvůli nezvládnuté migraci.
Facka německé vládě. Volby v Sasku a Durynsku zválcovala krajně pravicová AfD
Kvóty pro uprchlíky
Objevily se i první vlaštovky doporučující odstranit dosud absolutně nedotknutelné tabu. Německo by mělo zrušit ústavní právo na azyl, protože to zemi umožní stanovit kvóty pro uprchlíky, prohlásil Michael Stübgen, člen středopravicové CDU a braniborský ministr vnitra.
Podle webu The Telegraph řekl, že základní zákon, což je zažitý německý termín pro ústavu, by měl být změněn, protože Německo se již přihlásilo k Ženevské úmluvě o uprchlících, čímž se stalo ústavní právo na azyl nadbytečným.
„Individuální právo na azyl již není v základním zákonu nutné, protože lidem, kteří jsou pronásledováni, již poskytujeme ochranu podle pravidel Ženevské úmluvy o uprchlících,“ podotkl.
Dodal, že reforma umožní Německu zavést vlastní systém kvót pro uprchlíky. „My pak budeme rozhodovat o tom, kdo do naší země přijde. A můžeme stanovit, do jaké míry můžeme migranty přijmout a integrovat,“ uvedl.
Stübgen se však nedomnívá, že je šance na změnu ústavy v současné době vysoká.