Článek
Spiklenci podle Plotnického chtěli zneužít luhanskou mládež a vyhnat ji do ulic s požadavkem "návratu jednotek ukrajinské armády a obnovení staré (ukrajinské) státní moci". Puči se prý podařilo předejít díky bdělosti luhanských tajných služeb.
Podle ruské agentury Rosbalt je Plotnickij už delší dobu trnem v oku Moskvě, která usiluje o jeho sesazení. Bývalý obchodník s benzínem se dostal do konfliktu s luhanskými ministerstvy vnitra a státní bezpečnosti, jejichž pracovníci shromažďují důkazy o Plotnického korupčních sítích. Podíl Ruska na pokusech o jeho sesazení připustil na tiskové konferenci sám Plotnickij, když se zmínil o "vnitřních nepřátelích a lidech, kteří mají ochránce v Rusku".
Konflikty se opakují
Konflikt s bezpečnostními složkami měl Plotnickij už loni v říjnu, kdy luhanští policisté zadrželi "ministra energetiky" Dmitrije Ljamina. Povstalecký vůdce tehdy obvinil vedení ministerstva vnitra, že akci provedlo bez jeho souhlasu a odvolal ministra státní bezpečnosti Leonida Pasečnika. Ljamin je nicméně dodnes za mřížemi a Pasečnik zůstal ve funkci.
Ještě předtím, v srpnu 2015, vyvázl Plotnickij z pokusu o atentát. Obvinil z něj Kyjev a americké špiony, nicméně podle úvah médií měl být útok varováním a výzvou k odchodu z funkce.
Plotnického osud je podle Rosbaltu v rukou "ruských instruktorů," kteří působí v Luhansku. Veškeré kompromitující materiály o jeho korupčních aktivitách má podle ruské agentury v rukou ruská kontrarozvědka FSB.