Článek
Oznámení vládní strany Gruzínský sen o pozastavení rozhovorů o vstupu do Evropské unie zhoršilo už tak napjatou náladu mezi obyvateli Gruzie a vyvolalo protesty nejen v hlavním městě, ale po celé zemi. Střety prodemokratických protestantů s policií se v posledních dnech vyostřily, policie demonstranty rozháněla vodními děly i slzným plynem, demonstranti zase házeli po policii pyrotechniku.
„Většina zatčených protestujících má zranění hlavy a obličeje, zlomené kosti v obličeji, otevřené rány,“ píše o čtvrté noci střetů na síti X Zurabišviliová.
„Demonstranti byli systematicky biti mezi zatčením a převozem do již přeplněných věznic,“ dodává a odvolává se přitom na právníky. Gruzínský premiér ve stejnou chvíli oznámil, že vylučuje možnost jednání s opozicí.
#Georgiaprotests majority of the arrested protesters have injuries to their heads and faces , broken face bones, eye sockets, open wounds. Have been subjected to systematic beatings between arrest and transport to already overcrowded detention facilities. As reported by lawyers
— Salome Zourabichvili (@Zourabichvili_S) December 2, 2024
Sankce za policejní násilí
Podle gruzínského ministerstva vnitra bylo téměř 250 demonstrantů zadrženo kvůli přestupkům, některým policie uložila pokuty, jiní jsou krátkodobě vězněni. Zraněny jich byly přinejmenším desítky.
Litva, Lotyšsko a Estonsko se rozhodly kvůli policejnímu násilí uvalit na gruzínské činitele sankce. „Jako tři pobaltské státy jsme se společně dohodly na uvalení sankcí proti těm, kdo v Gruzii potlačují legitimní protesty,“ napsal litevský ministr zahraničí Gabrielius Landsbergis na sociální síti X. „Oponenti demokracie a ti, kdo porušují lidská práva, nejsou v našich zemích vítáni,“ pokračoval.
Spojené státy odsoudily gruzínskou polici za nepřiměřené použití síly, píše agentura Reuters. Zároveň s odvoláním na gruzínské úřady uvádí, že při nočních protestech bylo zraněno 21 policistů a od začátku nepokojů jich bylo zraněno 113.
V noci na pondělí policie pokračovala v rozhánění demonstrantů, kteří stavěli barikády v centru Tbilisi. „Další noc bojů Gruzínců za ústavu a svou evropskou volbu,“ píše v pondělním příspěvku Zurabišviliová. Dodává, že odhodlání demonstrantů je silné a protesty nepolevují.
#GeorgiaProtests : Another powerful night of Georgians standing firm to defend their constitution and their European choice 🇬🇪🇪🇺
— Salome Zourabichvili (@Zourabichvili_S) December 2, 2024
The determination in the streets shows no signs of stopping! pic.twitter.com/fG1UcoH8O6
Gruzínská prezidentka už od začátku protestů vyzývá Evropské země, aby se postavily čelem k tomu, co se v zemi děje. Stejně jako demonstrující uvádí, že Rusko se snaží nad Gruzií převzít kontrolu. Vládnoucí strana Gruzínský sen toto tvrzení odmítá.
Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov popřel, že by Rusko zasahovalo do situace v Gruzii a bývalý ruský prezident Dmitrij Medveděv v neděli varoval, že Gruzie se pohybuje po ukrajinské cestě do temné propasti.
Vstup do EU má Gruzie jako svůj cíl zakotvený v ústavě. Podle gruzínského premiéra Irakliho Kobachidzeho bude zahájení jednání o vstupu do Evropské unie zařazeno na pořad jednání až v roce 2028. Tamní strana Gruzínský sen přijala zákon i přes dlouhodobé protesty občanů.
Česká diplomacie v pondělí v prohlášení na svém webu vyjádřila „politování“ nad slovy Kobachidzeho a odsoudila potlačování protestů. „Česko důrazně odsuzuje násilí proti pokojným demonstrantům, novinářům a představitelům opozice,“ uvedlo ministerstvo zahraničí.