Článek
Ruské cílené raketové a dronové útoky na energetická zařízení v posledních měsících způsobily, že jsou ukrajinské energetické společnosti nuceny – ve snaze napravit škody či najít alternativní zdroje dodávek – uchylovat se k plošnému vypínání elektřiny.
Zatímco před zahájením ruského tažení na Ukrajině země vyráběla ročně zhruba 55 gigawattů elektrické energie a řadila se tím v Evropě mezi největší producenty, v současné chvíli kapacita klesla pod 20 gigawattů, uvádí FT.
Ukrajinský premiér Denys Šmyhal v této souvislosti minulý týden varoval, že důsledky ruských útoků na ukrajinskou energetiku budou dlouhodobé a země se musí připravit na to, že šetření energií „bude v příštích letech součástí každodenního života“.
„Naším cílem je úspora na všech úrovních: od velkých podniků až po jednotlivé domy a byty,“ upozornil.
Na Ukrajině je kvůli válce poničených více než 210 tisíc budov
Sobotní masivní údery směřovaly rovněž na zařízení podzemních zásobníků zemního plynu, jejichž kapacit využívají zákazníci z Evropské unie. Přestože lze čerpadla snadno nahradit, útoky vedou ke zvýšeným obavám o bezpečnost dodávek v zimě, a to jak pro domácí spotřebitele, tak pro zákazníky ze zemí EU.
Podle unijní velvyslankyně v Kyjevě Kataríny Mathernové Rusko od března zničilo na Ukrajině výrobní kapacity o výkonu neuvěřitelných 9,2 gigawattu.
Mění se také ruská strategie: zatímco útoky před zimou 2022–2023 směřovaly hlavně na distribuční síť, nyní se invazní síly soustředí hlavně na ničení vodních a tepelných elektráren, jejichž oprava je mnohem náročnější a nákladnější.
Jeden z ukrajinských vládních představitelů citovaných listem FT označil sobotní útok za „zničující“, zatímco jiný uvedl, že jeho rozsah pravděpodobně znamená, že do zimy budou obyvatelé trávit naprostou většinu dne bez elektřiny.
Oba úředníci hovořili s FT pod podmínkou zachování anonymity, protože nebyli oprávněni poskytnout rozhovor. Na otázku, co tyto škody znamenají pro nadcházející měsíce, odpověděl jeden ze zdrojů bez obalu: „Měli bychom se připravit na život v chladu a tmě.“
Bez elektřiny až deset hodin denně
Jak podotkla agentura Unian, ukrajinská vláda reagovala na ruské devastující údery zvýšením cen elektřiny (počínaje červnem).
Ukrajinští občané byli rovněž varováni, že během nadcházející zimy může docházet až k desetihodinovým výpadkům elektřiny denně.
„Podle zprůměrovaného scénáře při teplotách pod minus deset stupňů mohou fungovat dodávky 12 až 14 hodin denně, deset hodin můžeme zůstat bez elektřiny,“ prohlásil v úterý ukrajinský poslanec a člen parlamentního výboru pro otázky energetiky a bytových a komunálních služeb Serhij Nahornjak.