Článek
„Za prvé, jsem stále naživu a nejsem v zahraničí,“ prohlásil Lukašenko. Varoval, že stávky, které se rozhořely v mnohých státních podnicích, ekonomiku země výrazně poškodí. Světové hospodářství se podle Lukašenka po pandemii koronaviru začíná zotavovat a „všichni bojují o trhy“. „Pokud přestaneme pracovat, už nikdy neobnovíme výrobu. Nikdy,“ řekl.
„Je třeba lidem říci, že toto je jediná šance na záchranu společnosti,“ dodal. Jedině tak mohou podle něj živit své rodiny.
A last-minute blunder: #Lukashenko said today that he heard about 20 workers at two main plants, MAZ and MTZ, who wanted to "express their opinions, but turned around and went back to work". Hundreds of workers at state enterprises across the country are demanding free elections pic.twitter.com/ncfDTgE1ER
— Hanna Liubakova (@HannaLiubakova) August 14, 2020
Pozorovatelé se domnívají, že Lukašenka by mohla smést z vedení státu celonárodní stávka, píše agentura DPA.
Svlékání do naha, bití a vyhrožování znásilněním. Lukašenkův režim si vynucuje poslušnost
Běloruský ministr zahraničí Uladzimir Makej v pátek uvedl, že Minsk je připraven vést „konstruktivní a objektivní dialog“ se zahraničními partnery o situaci po prezidentských volbách.
Vůli k dialogu se zahraničními představiteli Makej vyjádřil při telefonickém rozhovoru se svým švýcarským protějškem Ignaziem Cassisem.
Bělorusko propustí všechny vězně zadržené při protestech
Od noci na pondělí se v Bělorusku protestuje proti falšování výsledků prezidentských voleb, v nichž pošesté vyhrál autoritářský prezident Alexandr Lukašenko. Hlavní opoziční kandidátka Svjatlana Cichanouská však výsledky neuznala, požádala o přepočítání hlasů a následně byla donucena k odjezdu do zahraničí. V reakci na výsledky voleb vyšly do ulic běloruských měst tisíce lidí, proti nimž tvrdě zasáhla policie. Nejméně dva demonstranti zemřeli a na 7000 bylo zatčeno. Vedení země slíbilo, že zadržené propustí na svobodu. Část byla v pátek v časných ranních hodinách propuštěna.