Článek
Rozhodnutím jmenovat do čela významného vatikánského úřadu ženu udělal Svatý otec významný krok ve snaze dát ženám více vedoucích postů ve vedení církve.
Brambillaové bude s vedením dikasteria (dříve kongregace) pro společnosti zasvěceného života a společnosti apoštolského života pomáhat kardinál Ángel Fernández Artime. Svatý otec ho jmenoval jako „spoluvedoucího“. Po teologické stránce je to nezbytné, protože prefekt musí být schopen sloužit mši a konat další funkce, které v současné době mohou dělat pouze muži.
Devětapadesátiletá Simone Brambillaová pochází z italské Monzy. Původní profesí je zdravotní sestra. Za sebou má misijní pobyt v Mosambiku. V roce 1988 vstoupila do Institutu misionářek Consolata, který v letech 2011 až 2023 vedla. Funkci prefektky přebrala od kardinála Joao Braze de Avize.
Mějte odvahu otevřít dveře k jednání, apeloval papež na jednání o ukončení války na Ukrajině
Jmenování Simone Brambillaové umožnila papeži Františkovi jeho reforma ústavy Svatého stolce z roku 2022. Díky ní mohou laici, včetně žen, stanout v čele dikasteria a stát se prefekty.
Od začátku pontifikátu papeže Františka se počet žen ve Vatikánu na různých stupních řízení zvýšil. Ze statistik vyplývá, že se v letech 2013 až 2023 procento žen ve funkcích a úřadech Svatého stolce a Vatikánského městského státu zvýšilo z 19,2 na 23,4 procenta.
Svatý otec jmenoval během svého pontifikátu do vedoucích pozic dosud dvě ženy. V roce 2016 jmenoval Barbaru Jattaovou ředitelkou Vatikánských muzeí, která jsou tradičně vedena laiky. V roce 2022 jmenoval sestru Raffaellu Petriniovou generální sekretářkou guvernorátu, což je funkce, kterou obvykle zastává biskup.