Článek
„Všechny potřebné údaje kancelář bezodkladně poskytla,“ potvrdilo vedení parlamentu bez upřesnění, o které období se jednalo. Každý, kdo do budovy vstoupí z řad veřejnosti či návštěv, se musí registrovat.
Kontakty se Zsuzsovou musí podle slovenských médií vysvětlovat především místopředseda parlamentu Martin Glváč (vládní strana Směr-sociální demokracie). S údajnou objednavatelkou Kuciakovy vraždy si podle Denníku N měl vyměňovat SMS zprávy a selfie fotografie dokonce i v průběhu zasedání parlamentu.
Zmíněná slečna měla relativně značný seznam lidí, s nimiž komunikovala
Osobní setkání popřel
Zsuzsová měla Glváče ve svém mobilu uloženého pod přezdívkou Maznák (něco jako mazlík). Na veřejnost pronikla i část soukromé komunikace mezi Glváčem a Zsuzsovou. Ta prý u výslechu tvrdila, že se s Glváčem setkala i osobně. Politik to popřel.
Premiér Peter Pellegrini po schůzce s Glváčem řekl, že politik kontaktoval příslušné orgány okamžitě, jak s ním Zsuzsová začala komunikovat. „Zmíněná slečna měla relativně značný seznam lidí, s nimiž komunikovala,“ připustil Pellegrini s tím, že se jednalo o lidi ve vysokých pozicích v politice a v byznysu.
Kromě Glváče kontaktovala například předsedu opoziční strany Jsme rodina Borise Kollára, exministra spravedlnosti a vnitra Daniela Lipšice a šéfa Bratislavského kraje Juraje Drobu.
Ján Kuciak
- Zavražděný sedmadvacetiletý Ján Kuciak pracoval pro vydavatelství Ringier Axel Springer, provozovatele serveru Aktuality.sk, tři roky. Jako reportér on-line portálu se věnoval kromě jiného podezřením z daňových podvodů, které se týkaly i lidí označovaných za blízké vládní straně Směr-sociální demokracie premiéra Roberta Fica.
- Psal také o kontroverzním podnikateli Marianu Kočnerovi, který ho prý zastrašoval. Na sociální síti pak Kuciak uvedl, že na Kočnera podal trestní oznámení a že ani po 44 dnech nebyl případ přidělen konkrétnímu policistovi.
- Se svou přítelkyní Martinou byl zavražděn 21. února 2018.
- Objednavatel/objednavatelé vražd nebyli nikdy za zločin odsouzení. Politici, kteří měli být - byť prostřednictvím přátel - s kauzou spojení, stále figurují v nejvyšších patrech slovenské politiky, včetně Roberta Fica.
Politolog Ján Baránek konstatoval, že samotný elektronický vztah ještě nemusí nic znamenat. „Jedná se o to, co bylo předmětem komunikace,“ řekl deníku Pravda.