Článek
„Výrazy žena a pohlaví v zákoně o rovnosti z roku 2010 odkazují na biologickou ženu a biologické pohlaví, ale radíme, aby se tento rozsudek nevykládal jako triumf jedné nebo více skupin v naší společnosti na úkor jiné - není tomu tak,“ uvedli soudci nejvyššího britského soudu v případu, který začal před několika lety ve Skotsku.
To, že právní definice ženy je založena na biologickém pohlaví, je velmi citlivé rozhodnutí, které by mohlo mít závažné důsledky pro transgenderové ženy ve Spojeném království, píše agentura AFP.

Skotské aktivistky na práva žen se těší z verdiktu soudu
Rozhodnutí znamená, že transgenderová osoba s certifikátem GRC, který ji uznává jako ženu, by neměla být považována za ženu v souvislosti se zákonem o rovnosti pohlaví, který mimo jiné ženy chrání před diskriminací.
Vůdkyně britských konzervativců Kemi Badenochová ovšem blahopřála organizaci Za skotské ženy (For Women Scotland, FWS) a uvedla, že dnešní rozhodnutí je „vítězstvím“. „Naši politici by si měli uvědomit, že toto je zákon. Musí přestat dávat do škol a nemocnic chybné pokyny. Bude to neustálý boj,“ řekla před budovou Nejvyššího soudu Susan Smithová z organizace For Women Scotland.
Významné důsledky
Soud zdůraznil, že jeho rozhodnutí však nezbavuje transgenderové osoby ochrany, protože „jsou chráněny před diskriminací z důvodu změny pohlaví“. Nejvyšší soud tvrdí, že jeho výklad by neměl zbavit ochrany transgenderové osoby bez ohledu na to, zda mají, či nemají certifikát o uznání pohlaví (GRC).
Ačkoli soudní bitva začala ve Skotsku, středeční rozsudek by mohl mít významné důsledky pro prostory a služby, které nejsou oddělené pro jednotlivá pohlaví v celé Anglii, Skotsku a Walesu a podnítit výzvy ke změně zákona z roku 2010, píše britský deník The Guardian.
„Vždy jsme podporovali ochranu rozdělených prostor pro jednotlivá pohlaví. Toto rozhodnutí přináší jasnost a jistotu, a to jak pro ženy, tak pro poskytovatele služeb, jako jsou nemocnice, azylové domy a sportovní kluby. Prostory pro jedno pohlaví jsou chráněny zákonem a tato vláda je bude vždy chránit,“ uvedl mluvčí britské vlády.
Žádnou paniku, uklidňují organizace
Charitativní organizace Scottish Trans se sídlem v Edinburghu, která se zabývá právy transgenderových osob, po rozsudku, podle něhož je právní definice ženy založena na biologickém pohlaví, vyzvala své členy, aby „nepanikařili“. Lidskoprávní britská organizace LGBT Stonewall označila rozhodnutí britského Nejvyššího soudu za „velmi znepokojivé pro trans komunitu“.
Skotská vláda akceptuje rozhodnutí Nejvyššího soudu.
„Bylo zapotřebí tří výjimečných, houževnatých skotských žen s armádou dalších za zády, aby Nejvyšší soud tento případ projednal. Tím, že vyhrály, ochránily práva žen a dívek v celém Spojeném království,“ uvedla v reakci na dnešní rozsudek spisovatelka J.K. Rowlingová, která podle agentury AP patrně věnovala desítky tisíc liber na podporu FWS. AFP připomněla, že autorka je známou představitelkou směru kritického ke změně pohlaví a kvůli svým postojům opakovaně čelí obviněním z transfobie.
Dlouhodobý právní spor začal v roce 2018 přijetím zákona, jehož cílem bylo zajistit vyváženost zastoupení žen a mužů ve správních radách ve veřejném sektoru. Lobbistická skupina For Women Scotland si tehdy stěžovala, že ministři do tohoto zákona zahrnuli v rámci kvót i transgenderové osoby.