Článek
„Současná spolková vláda byla potrestána historickým způsobem. (…) Strany semaforové koalice by z výsledků (zemských voleb v Bavorsku a Hesensku, pozn. red.) měly vyvodit správné závěry, hlavně co se týká hospodářské a migrační politiky.“
Těmito slovy reagoval podle listu Süddeutsche Zeitung předseda německých křesťanských demokratů (CDU) Friedrich Merz na výsledky víkendových zemských voleb v Bavorsku a Hesensku, kde dohromady žije téměř čtvrtina německé populace.
CDU je na celostátní úrovni nejsilnější opoziční stranou. Celoněmecké průzkumy voličské podpory jí dlouhodobě přisuzují nejvyšší podporu, kolem 27 procent.
Merz také poznamenal, že „bychom měli zůstat v politickém středu“, což byla zjevná narážka na dobrý výsledek krajně pravicové Alternativy pro Německo (AfD). Ta v obou jmenovaných spolkových zemích výrazně posílila, v Hesensku dokonce s podporou 18,4 procenta obsadila druhé místo. Výsledky jsou stále předběžné.
Aiwangerova aféra voliče neodradila
Velmi kvalitního výsledku dosáhla v Bavorsku strana Svobodní voliči (FW), která dosud spoluvládla s nejsilnějšími křesťanskými sociály (CSU).
Téměř 16 procent podpory (oproti předchozím volbám nárůst o více než 4 procentní body) je pro FW tím cennější proto, že její šéf Hubert Aiwanger krátce před volbami čelil nepříjemné aféře – přišlo se totiž na to, že se jako gymnazista před 35 lety účastnil akce znevažující utrpení Židů za 2. světové války.
"Bayern hat Stabilität gewählt", so Bayerns Ministerpräsident @Markus_Soeder (@CSU) zur Landtagswahl. #ltwby23 #Bayernwahl2023 #BR24Wahl pic.twitter.com/GOgV2W2woy
— BR24 (@BR24) October 8, 2023
Bavorští voliči ovšem vyslali signál, že takové události z dávné minulosti politiků je příliš nezajímají. Očekává se, že v Bavorsku opět povládne staronová koalice CSU a FW, která by měla v zemském sněmu pohodlnou většinu. „Bavorsko zvolilo stabilitu,“ mohl spokojeně konstatovat předseda CSU Markus Söder.