Článek
Viktor Fajnberg se narodil v Charkově. Vystudoval filologii na Leningradské univerzitě. V zimě 1968 se zapojil do sovětského disidentského hnutí. 25. srpna 1968 se spolu s dalšími sedmi podobně smýšlejícími lidmi vydal na demonstraci proti okupaci Československa na Rudém náměstí. Akce trvala asi pět minut, poté byli demonstranti zadrženi důstojníky KGB ve službě na Rudém náměstí, připomnělo Rádio Svoboda.
🇨🇿 @mzvcr vyjadřuje hluboký zármutek nad odchodem pana Viktora Fajnberga. Dokázal hájit lidská práva nejen ve své vlasti, ale také jako jeden z „osmi statečných“ veřejně vystoupil v roce 1968 proti okupaci Československa. Jeho odkaz je i v dnešní pohnuté době stále aktuální. pic.twitter.com/Xkkx0US4cz
— MZV ČR (@mzvcr) January 3, 2023
Kvůli účasti na demonstraci Fajnberg strávil více než čtyři roky v psychiatrické léčebně, kde byl podroben nucené „léčbě“, ačkoliv žádným onemocněním netrpěl.
Ať žije svobodné Československo
Ukrajinský filolog a anglista Viktor Fajnberg se narodil 26. listopadu 1931 v Charkově. Do historie se zapsal jako jeden z „osmi statečných“. Skupinu protestujících proti invazi do ČSSR kromě Fajnberga tvořili lingvista Konstantin Babickij, básník Vadim Delone, dělník Vladimir Dremljuga, fyzik Pavel Litvinov, básnířka a překladatelka Natalja Gorbaněvská, lingvistka Larisa Bogorazová a Taťjana Bajevová.
Na Rudém náměstí rozvinuli transparenty s hesly „Za vaši i naši svobodu!“, „Ať žije svobodné Československo!“, „Hanba okupantům!“, „Svobodu Dubčekovi!“ nebo „Ruce pryč od Československa!“. Několik minut trvající vystoupení z 25. srpna 1968 přineslo všem účastníkům pronásledování. Fajnberg byl odsouzen na pět let k nucené psychiatrické léčbě a po propuštění odešel do exilu. Od roku 1978 žil ve Francii.