Článek
Kohl zemřel ve svém domě v Ludwigshafenu.
Helmut Kohl byl od roku 1973 předsedou křesťanských demokratů a ve funkci kancléře, kterou zastával v letech 1982 až 1998, rozhodujícím způsobem přispěl k opětovnému sjednocení Německa.
Wir trauern. #RIP #HelmutKohl pic.twitter.com/oabr1NoWim
— CDU Deutschlands (@CDU) 16. června 2017
V roce 1999 jej prezident Václav Havel vyznamenal Řádem Bílého lva I. třídy.
Helmut Kohl vystudoval po druhé světové válce práva, historii a politologii. V politice začínal v roce 1960 na radnici v rodném Ludwigshafenu. O tři roky později už byl zemským poslancem a za dalších šest let stanul jakožto předseda zemské CDU v čele spolkové země Porýní-Falc.
Výraznou měrou přispěl k německo-francouzskému smíření svým památným setkáním s francouzským prezidentem Françoisem Mitterandem u Verdunu v roce 1984, a také jako první německý kancléř vystoupil v izraelském parlamentu. V době studené války rovněž prosadil rozmístění raket NATO na území Německa.
Do myslí lidí se však zapsal především jako sjednotitel válkou a železnou oponou rozděleného Německa. Jeho sjednocení po rozpadu východního bloku neúnavně prosazoval, například i přes proslulé výhrady britské premiérky Margaret Thatcherové.
Z čela vlády odešel až koncem 90. let po finančním skandálu ve své straně a volební prohře se socialisty vedenými Gerhardem Schröderem. Až do roku 2002 však zůstal poslancem.
Kohl byl dvakrát ženatý. Z prvního svazku má dva syny. Jeho žena Hannelore ale v roce 2001 spáchala sebevraždu kvůli těžké nemoci (trpěla bolestivou světloplachostí). V roce 2008 se oženil podruhé, vzal si ekonomku Maike Richterovou.
V témže roce však utrpěl Kohl nehodu, při níž si poranil mozek. Kancléř byl odkázán na pojízdné křeslo a pečovatelskou službu a na veřejnosti se objevoval jen sporadicky. Předloni navíc podstoupil operaci střeva a po ní byl nějakou dobu v bezvědomí.