Článek
Patentovaných měl 13 léků a 64 doplňků stravy na základě peptidů, tedy chemických sloučenin organického původu, tvořených aminokyselinami.
Putin jej v roce 2017 vyznamenal státním řádem za zvláštní zásluhy v medicíně. Tehdy Chavinson podle The Moscow Times – i s odvoláním na bibli a na Guinnessovu knihu rekordů – vysvětloval petrohradskému serveru Fontanka, že lidský organismus je s to dožít se 120 let a rozhodně minimálně sta let. Vždyť Francouzka Jeanne Calmentová se dožila 122 let a Ruska Varvara Semenjakovová 117 let, „a tak 100 let je minimum“, tvrdil vědec.
Lékař ve vzpomínaném interview sliboval Putinovi dalších „přinejmenším 20 let“ aktivního života a označoval jej za „vzor“ s „vynikajícím potenciálem“. Medicína podle něj měla pomoci prodloužit život státních představitelů, protože podle Chavinsonova tvrzení není nikdo schopen nahradit zkušeného vůdce.
Právě objevné využití peptidů přineslo Chavinsonovi světovou proslulost, když s jejich pomocí zachraňoval zdraví likvidátorů havárie v Černobylské jaderné elektrárně. Pomáhal také lidem postiženým zemětřesením v Arménii v roce 1988 a dalším 112 milionům lidí po celém světě, napsal petrohradský gubernátor Oleg Ergašev v nekrologu.
Vladimir Chackelevič Chavinson se narodil rok po skončení druhé světové války ruským rodičům ve východoněmecké Chotěbuzi, otec byl voják. V SSSR vystudoval vojenskou medicínu, otázkami stárnutí organismu se začal zabývat v roce 1970. Byl zakladatelem a do své smrti také ředitelem Petrohradského institutu bioregulace a gerontologie, napsal přes tisíc vědeckých prací. Příčinu jeho smrti úřady nezveřejnily.