Článek
„V 70. a 80. letech byl (Clémentin) jedním z pilířů Canard Enchaîné,“ uvedl časopis. Novinář dal impuls k „příklonu časopisu k investigativní práci“, dodává. Během války v Indočíně (1946–1954) pracoval Clémentin pro Associated Press, později například pro Libération. V roce 1989 odešel do důchodu a věnoval se intenzivněji psaní knih.
Podle AFP sám Clémentin uvedl, že získal náklonnost pro země komunistického východního bloku poté, co viděl chování francouzské koloniální armády v Indočíně. Významnou motivací ke spolupráci s StB mu ale byla také vidina peněz, které mu pomohly financovat nákladný životní styl, dvě manželky a údajně pět milenek, uvedl L'Obs.
S tvrzením o spolupráci s StB loni v únoru přišel časopis L'Obs na základě zjištění českého historika Jana Koury z Ústavu světových dějin Univerzity Karlovy. Clémentin údajně posílal státní bezpečnosti informace o dění na Západě a v časopise také zveřejnil falešné zprávy koncipované československou tajnou službou. Státní bezpečnost zaregistrovala Clémentina v roce 1957 jako agenta s krycím jménem Pipa. Do roku 1969 pak Clémentin předal na 300 zpráv na 270 schůzkách ve Francii i dalších zemích.
Francouzské úřady ho sice ze špionáže podezíraly, ale nikdy proti němu nezakročily. V době odhalení byly již skutky promlčené.