Článek
Le Pen, který byl finalistou prezidentských voleb v roce 2002, zemřel v nemocnici v pařížském regionu, kde byl před několika týdny hospitalizován.
„Jean-Marie Le Pen obklopen svou rodinou byl dnes ve 12:00 povolán zpět k Bohu,“ uvedla jeho rodina v prohlášení zaslaném agentuře AFP.
Narodil se 20. června 1928 do rodiny rybáře a švadleny v malém rybářském městečku La Trinité-sur-Mer. Byl nadaný student, ale nedisciplinovaný a odbojný vůči autoritám, což v praxi znamenalo, že byl vyloučen z několika škol. Nakonec se mu podařilo odmaturovat a začal v Paříži studovat práva.
Lákala ho armáda, v 16 letech se pokusil narukovat, ale kvůli přílišnému mládí měl smůlu. Nakonec se jako výsadkář přihlásil ve svých 26 letech do války v Indočíně. Když tam dorazil, Dien Bien Phu již padl a válka rychle skončila. Po návratu do Francie se zapojil do politiky a za hnutí Pierra Poujadeho se dostal do parlamentu. Tam dostál pověsti bouřliváka a provokatéra.
Le Penová a Salvini se připojí k frakci Patrioti pro Evropu
„Když za mnou přijde mluvčí z komunistické strany, aby mě poučil o respektu k zákonům mé vlastní země, cítím povinnost mu připomenout, že s těmito 52 muži vstoupilo do Shromáždění 80 tisíc mrtvých z války v Indočíně, kteří stojí mezi jeho stranou a námi,“ řekl například během zasedání.
Když začala alžírská válka, Jean-Marie Le Pen se rozhodl opustit post poslance a vrátit se do řad parašutistů, s nimiž se zúčastnil bitvy o Alžír. Tisk ho obviňoval, že se tam měl dopustit mučení. Jean-Marie Le Pen to ve svých pamětech publikovaných v roce 2018 popíral: „Je to falešné, zjevně falešné obvinění, které neobstojí ani při nejrychlejší analýze.“
Po návratu do Paříže založil s několika dalšími antigaullisty Národní frontu bojovníků, poté Národní frontu pro francouzské Alžírsko. V prezidentských volbách v roce 1965 řídil kampaň Jeana-Louise Tixiera-Vignancura, krajně pravicového kandidáta proti generálu de Gaulleovi.
Šedesátá léta však byla pro Le Pena obdobím volebních porážek. Dvakrát neuspěl v parlamentních volbách. Do velké politiky se vrátil až v roce 1972, kdy založil stranu Národní fronta. Měla jen několik stovek členů. V prezidentských volbách v roce 1974 získal Jean-Marie Le Pen pouze 0,75 procenta hlasů. Ale v čele své strany, kterou vedl železnou rukou, věděl, že musí být trpělivý.
Vrchol politické kariéry v roce 2002
V komunálních volbách v Dreux v roce 1983 získala jeho strana 16 procent hlasů a od té chvíle nabývala na síle. V roce 1984 byl Jean-Marie Le Pen zvolen poslancem Evropského parlamentu a tento mandát zastával až do roku 2019.
O čtyři roky později, díky znovuzavedení poměrného systému, se vrátil do Národního shromáždění a spolu s ním se tam dostalo 34 kandidátů z Národní fronty.
Na vrchol své politické kariéry si ale musel počkat do roku 2002, kdy se dostal do finále prezidentského klání, v němž se utkal s Jacquesem Chiracem a prohrál. A od té chvíle začal jeho pomalý odchod z politiky, který vyvrcholil v roce 2019 po odchodu z Evropského parlamentu. Čas trávil přetahovanou se svou dcerou Marine Le Penovou, která se snaží stranu zbavit nálepky fašizující strany.
Jean-Marie Le Pen se za mnohá svá vystoupení a výroky dostal mnohokrát před soud. Plynové komory například označil za pouhý detail v dějinách celé druhé světové války. V květnu 2014 v době probíhající epidemie eboly v západní Africe prohlásil, že ebola by během tří měsíců zmírnila populační explozi v Africe a následnou imigraci do Evropy. Kvůli tomu mu bylo v květnu 2015 pozastaveno členství v Národní frontě. V reakci na toto opatření svou dceru Marine, která po něm vedení strany převzala, vydědil.
Ve snaze distancovat se od zakladatele strany, změnila Národní fronta také svůj název. Dnes se jmenuje Národní sdružení. V posledních volbách do Evropského parlamentu se stala vítězem a nejsilnější francouzskou politickou stranou.
Marine Le Penová jde ve stopách svého otce a účastní se prezidentských voleb. V roce 2022 prohrála v s Emmanuelem Macronem. Prohra ji ale neodradila, politička vzápětí oznámila, že bude v dalších volbách opět kandidovat.
Očekává se, že Jean-Marie Le Pen bude pohřben vedle svého otce na hřbitově La Trinité-sur-Mer, kde má jeho rodina hrob. Podle dostupných zpráv má být na náhrobku pouze Jean-Marie.
Jean-Marie Le Pen byl dvakrát ženatý. Z prvního manželství měl tři dcery. Marine je z nich nejmladší. Jeho vnučka Marion Maréchal-Le Penová je pak nejmladší poslankyní Národního shromáždění.