Článek
O Abelesově úmrtí informoval v pondělí na Facebooku jeho syn, upozornil server iDnes.cz. Abeles, kterému Češi říkali také Bedřich, vyvinul zdroj energie pro vesmírné sondy, který se používá dodnes.
Benjamin Abeles zemřel minulou noc ve věku 95 let v Leicesteru v Anglii, napsal v pondělí na Facebooku David E. Abeles. Díky mým prarodičům Selmě Kronbergerové a Ernstu Abelesovi, Nicholasi Wintonovi a programu kindertransportů se stal táta jedním z mála Židů své generace, kteří měli to štěstí a přežili německé nacisty, uvedl.
Rodiče Wintonových dětí mají památník
Abeles se narodil v roce 1925 ve Vídni českožidovské rodině a od roku 1933 žil v Praze. Druhou světovou válku přežil díky transportu zorganizovanému Nicholasem Wintonem a jeho spolupracovníky v Británii. Sloužil i u britského letectva. Po válce se vrátil do hlavního města osvobozeného Československa. Jeho rodina holokaust nepřežila.
Studia dokončil Abeles v Izraeli, kam vycestoval legálně v roce 1949. Jako fyzik se proslavil v USA, kam odjel v roce 1956. Spolu s kolegou Georgem Codym stál u objevu zdroje, který může družice napájet ve větších vzdálenostech od Slunce, kde už nefungují fotosolární články. V roce 1961 si nechal tento objev termoelektrického generátoru patentovat.
Poničený památník rodičů Wintonových dětí je opravený
Abeles měl české, americké i izraelské občanství. „Táta byl skutečně přírodní živel, který cítil upřímnou empatii a solidaritu se všemi uprchlíky,“ uvedl Abelesův syn.
Nicholas Winton zorganizoval transporty, které z nacisty okupovaného Československa dopravily do Británie 669 židovských dětí. Záchraně dalších zabránila druhá světová válka. O Wintonově akci natočil režisér Matej Mináč dokument, jehož britské premiéry se v roce 2011 zúčastnil v Londýně i Abeles.