Hlavní obsah

Zemětřesení každých pět minut. Lidé prchají ze Santorini, pryč už je třetina obyvatel

3:24
3:24

Poslechněte si tento článek

Santorini

Více než třetina z 16 tisíc obyvatel řeckého ostrova Santorini (známého též jako Théra) dočasně odešla na pevninu kvůli stovkám menších a středně silných otřesů, které turisty vyhledávanou oblast v posledních 12 dnech zasáhly. S odvoláním na řecká média o tom informovala agentura DPA. Také v noci na úterý bylo znovu zaznamenáno několik otřesů, ten nejmohutnější dosáhl síly 4,9 stupně.

Lidé hromadně opouštějí SantoriniVideo: Reuters

Článek

„Nespal jsem celé dny, děti a ženy pláčou, každých pět minut je zemětřesení,“ citovala DPA muže, kterému se podařilo získat místo na trajektu do Atén. O lodní lístky i letenky na pevninu je mimořádný zájem, letecké společnosti tak vypravily mimořádné lety a lodní společnosti vyslaly další trajekty.

„Nikdy jsem nic takového a s takovou frekvencí necítil – zemětřesení každých 10 nebo 20 minut. Všichni jsou znepokojení, i když to někteří z nás skrývají, aby nevyvolali paniku, ale všichni se bojí,“ řekl obyvatel Santorini Michalis Gerontakis listu Daily Mail.

Foto: Alkis Konstantinidis, Reuters

Lidé čekající na trajekt ze Santorini

FOTO: Úprk ze Santorini. Turisté i místní obsadili trajekty v obavě z dalších zemětřesení

Evropa

Větší blížící se událost?

Prominentní řecký seismolog Gerasimos Papadopoulos mezitím varoval, že současná sekvence zemětřesení – zobrazená na seismických mapách jako rostoucí shluk teček mezi ostrovy Santorini, Ios, Amorgos a Anafi – by mohla naznačovat větší blížící se událost.

„Všechny scénáře zůstávají otevřené, úroveň rizika se zvýšila,“ připustil už v pondělí Papadopoulos. „Jde ale o tektonické otřesy, nikoli vulkanické,“ poznamenal.

Foto: Getty Images/Anadolu

Lidé opouštějí trajekt v přístavu Piraeus u Athén poté, co odjeli ze zemětřesením ohroženého Santorini.

Seismologové předpokládají, že možné větší zemětřesení by mohlo dosáhnout síly 5,5 až 6 stupňů, napsala agentura DPA s tím, že i takové síly představují stále relativně nízké riziko a ohrožují hlavně „špatně postavené domy“.

„Zemětřesení o síle 7 nebo vyšší by však mohlo způsobit rozsáhlé škody. Nikdy předtím jsme neviděli tolik zemětřesení v tak krátké době,“ řekla geoložka Evi Nomikou zpravodajskému kanálu Skai.

Katastrofická minulost

Santorini je zbytkem velkého sopečného ostrova Théra, jenž byl rozmetán mohutným výbuchem, po němž z něj zůstaly jen obvodové části. Výbuch Théry okolo roku 1600 před naším letopočtem vyvolal klimatické změny a obří vlny tsunami, jimž je připisován pád mínojské civilizace na Krétě.

Je dáván také do souvislosti s některými z biblických deseti egyptských ran a někdy je tato katastrofa považována za zdroj pověsti o Atlantidě.

Vulkán nyní označovaný jako Santorini byl podle AP v roce 1990 zapsán na seznam 16 sopek po celém světě, které je třeba bedlivě monitorovat. Kromě historické erupce je to i kvůli jeho blízkosti k hustě obydleným oblastem. Na seznam patří například i italská Etna a Vesuv či Pico del Teide na španělském Tenerife.

Santorini se otřásá. Záchranáři mají pohotovost, zavírají se školy, vypouštějí se bazény

Evropa

Výběr článků

Načítám