Článek
„Nespal jsem celé dny, děti a ženy pláčou, každých pět minut je zemětřesení,“ citovala DPA muže, kterému se podařilo získat místo na trajektu do Atén. O lodní lístky i letenky na pevninu je mimořádný zájem, letecké společnosti tak vypravily mimořádné lety a lodní společnosti vyslaly další trajekty.
„Nikdy jsem nic takového a s takovou frekvencí necítil – zemětřesení každých 10 nebo 20 minut. Všichni jsou znepokojení, i když to někteří z nás skrývají, aby nevyvolali paniku, ale všichni se bojí,“ řekl obyvatel Santorini Michalis Gerontakis listu Daily Mail.

Lidé čekající na trajekt ze Santorini
Větší blížící se událost?
Prominentní řecký seismolog Gerasimos Papadopoulos mezitím varoval, že současná sekvence zemětřesení – zobrazená na seismických mapách jako rostoucí shluk teček mezi ostrovy Santorini, Ios, Amorgos a Anafi – by mohla naznačovat větší blížící se událost.
„Všechny scénáře zůstávají otevřené, úroveň rizika se zvýšila,“ připustil už v pondělí Papadopoulos. „Jde ale o tektonické otřesy, nikoli vulkanické,“ poznamenal.

Lidé opouštějí trajekt v přístavu Piraeus u Athén poté, co odjeli ze zemětřesením ohroženého Santorini.
Seismologové předpokládají, že možné větší zemětřesení by mohlo dosáhnout síly 5,5 až šest stupňů, napsala agentura DPA s tím, že i taková síla představuje stále relativně nízké riziko a ohrožuje hlavně „špatně postavené domy“.
„Zemětřesení o síle sedm stupňů nebo vyšší by však mohlo způsobit rozsáhlé škody. Nikdy předtím jsme neviděli tolik zemětřesení v tak krátké době,“ řekla geoložka Evi Nomikou zpravodajskému kanálu Skai.
Podle portálu e-Kathimerini doplnila, že v kaldeře santorinské sopky Kolumbo a vedle podmořského zlomu Anydros, který je v blízkosti stejnojmenného ostrova, mezinárodní tým vědců instaloval čtyři nejmodernější přenosné podvodní seismografy.
Přístroje jsou vybaveny speciálními senzory pro měření mikroseismicity v oblasti, pohybu půdy a také fyzikálně-chemických parametrů vody. V týmu, který je umístil a zároveň bude analyzovat výsledky, které seismografy pořídí, jsou kromě řeckých vědců také výzkumníci z centra pro podmořský výzkum v Kielu a postupimské univerzity.
Katastrofická minulost
Santorini je zbytkem velkého sopečného ostrova Théra, jenž byl rozmetán mohutným výbuchem, po němž z něj zůstaly jen obvodové části. Výbuch Théry okolo roku 1600 před naším letopočtem vyvolal klimatické změny a obří vlny tsunami, jimž je připisován pád mínojské civilizace na Krétě.
Je dáván také do souvislosti s některými z biblických deseti egyptských ran a někdy je tato katastrofa považována za zdroj pověsti o Atlantidě.
Vulkán nyní označovaný jako Santorini byl podle AP v roce 1990 zapsán na seznam 16 sopek po celém světě, které je třeba bedlivě monitorovat. Kromě historické erupce je to i kvůli hustě obydleným oblastem v jeho blízkosti. Na seznam patří například i italská Etna a Vesuv či Pico del Teide na španělském Tenerife.