Článek
Rozhodnutí slovenské vlády potvrdil podle listu Pravda odvolávajícího se na agenturu TASR mluvčí kabinetu Peter Majer. Dosluhující slovenský premiér Ľudovít Ódor řekl, že krok koordinoval s Polskem a Maďarskem. „Musíme zabránit nadměrnému tlaku na slovenský trh, abychom zůstali féroví i vůči domácím farmářům,“ uvedl Ódor.
Slovensko bude podle kabinetu i nadále intenzivně hledat společně s Evropskou komisí a členskými zeměmi Evropské unie jednotné celoevropské a systémové řešení zmíněného problému. „Zákaz neplatí pro transport zboží přes naše území, čímž vyjadřujeme solidaritu s Ukrajinou,“ zdůraznilo slovenské ministerstvo zemědělství.
Postoj na východě Evropy není jednotný
Některé východoevropské unijní země v uplynulých měsících argumentovaly tím, že příliv laciného obilí z Ukrajiny by poškodil farmáře v těchto státech. Nejhlasitěji zněly tyto postoje v Polsku, kde se za měsíc konají parlamentní volby a tamní farmáři často volí vládnoucí stranu Právo a spravedlnost.
Evropská komise neprodlouží embargo na obilí z Ukrajiny
Značný odpor proti dovozu ukrajinského obilí je i v Maďarsku, které se od začátku ruské agrese staví k podpoře Kyjeva rezervovaně. Budapešť dokonce rozšířila zákaz dovozu až na 24 komodit z Ukrajiny, týká se mimo jiné i mouky oleje, medu, určitých druhů masa a vajec. „Cílem tohoto kroku je ochrana zájmů maďarských zemědělců,“ potvrdil tamní ministr zemědělství István Nagy.
Na rozdíl od Maďarska, Polska a Slovenska oznámilo naopak Rumunsko, že se bude řídit stanoviskem Evropské komise. Také Bulharsko rozhodlo, že zákaz dovozu potravin z Ukrajiny neprodlouží.