Článek
Protestující se zaměřili na osm hraničních přechodů a dálnice. Ve Francii je zablokovaná A9, A63 a A64. Francouzské úřady „důrazně doporučují“ odložit přeshraniční cesty autem, jediná možnost je železnice. Dálnice ve Španělsku, kterých se blokády týkají, jsou v Katalánsku, Baskicku a Aragonii, píše web Thelocal.com.
Zemědělci zablokovali dálnici v Le Perthus nedaleko Perpignanu a uprostřed komunikace postavili obří pánve, aby uvařili oběd pro své spoludemonstranty. Na velikánských pánvích si grilovali krevety.
„Když mluvím s vládou, říkají mi, že 80 procent zemědělské legislativy se rozhoduje v Bruselu, takže jsme pochopili, že bitva už není národní, ale evropská,“ řekl Jérôme Bayle, chovatel dobytka z Haute-Garonne, který se na začátku roku stal postavou zemědělského protestního hnutí.
Nejen zemědělci, ale i zahradníci mají problém s brutálním nárůstem státní i evropské byrokracie
Mluvčí jedné ze španělských zemědělských organizací Eduard Escolá agentuře EFE řekl, že španělská vláda už dostala jejich požadavky. Patří mezi ně například daňové úlevy na pohonné hmoty či nové státní subvence na „neúnosně drahou“ výrobu. Požadavky míří také do Bruselu. „EU by měla upřednostnit naše produkty před těmi, které přicházejí zvenčí,“ řekl Escolá.
Španělští zemědělci kritizují dovoz produktů z Maroka a dalších zemí, který považují za nespravedlivý, protože podle nich tyto produkty nesplňují stejně přísné podmínky jako potraviny z Evropské unie. Evropští farmáři si také dlouhodobě stěžují například na levný dovoz obilí a potravin z Ukrajiny, které se EU snaží pomoci v těžké situaci způsobené ruskou agresí například zrušením dovozních cel.