Článek
Unijní sankce se mají týkat ruských soudců, prokurátorů a představitelů vězeňské služby, uvedla agentura Reuters, která se odvolává na dopis osmi ministrů zahraničí, jenž měla možnost vidět.
Dopis adresovaný šéfovi diplomacie EU Josepu Borrellovi podepsali podle Reuters ministři zahraničí Česka, Estonska, Finska, Litvy, Lotyšska, Polska, Švédska a Rumunska.
Tento postoj podle nejmenovaných představitelů sdílejí rovněž Dánsko, Francie, Irsko a Nizozemsko, tedy celkem výzvu podpořilo 12 zemí, dodal Reuters.
Ruský opozičník a největší kritik ruského prezidenta Vladimira Putina Alexej Navalnyj zemřel 16. února v ruské trestanecké kolonii Polarnyj Vlk v Jamalsko-něnecké oblasti.
Podle informací ruské Federální vězeňské služby (FSIN) měl údajně zemřít na trombózu, což posléze potvrdil i šéf ukrajinské vojenské rozvědky (HUR) Kyrylo Budanov.
S Budanovem a FSIN ovšem nesouhlasí předsedkyně správní rady Fondu boje s korupcí a spolupracovnice Alexeje Navalného Maria Pevčiková, která prohlásila, že Budanov „lže“.
Navalná obvinila Putina z mučení mrtvého
S jinou příčinou smrti přišel lidskoprávní aktivita Vladimir Osečkin, který s odkazem na zdroj přímo v trestanecké kolonii pro britský list The Times uvedl, že Navalného před smrtí donutili strávit dvě a půl hodiny na venkovní samotce při teplotě -27 stupňů Celsia.
A následně jej měli zabít přesnou ranou pěstí do srdce, což je podle Osečkina stará technika operativců KGB.
Mluvčí zesnulého ruského opozičního politika Alexeje Navalného Kira Jarmyšová oznámila, že poslední rozloučení s ním proběhne v pátek 1. března ve 14:00 (12:00 SEČ) v chrámu Matky Boží v Marjině a pohřeb na Borisovském hřbitově v Moskvě.