Článek
V parlamentních volbách levicoví zemanovci neuspěli a pětiprocentní hranici nepřekročili. "Přesto ale od té doby, co se Zeman stal prvním přímo zvoleným prezidentem země, zaplavují čelní straníci významné posty," míní list.
Jiří Rusnok kdysi neúspěšně za tuto stranu kandidoval. Dnes je z něj premiér, kterého Zeman jmenoval. Vratislav Mynář, který byl dlouholetým šéfem zemanovců, je dnes Zemanovým kancléřem na Pražském hradě. "Nyní rozhoduje o tom, koho hlava státu přijme. To se týká také novinářů včetně zahraničních korespondentů," píše deník.
Od středy je místopředseda SPOZ Radek Augustin novým šéfem úřadu vlády. "Stal se tak posledním z řady ze Zemanovy strany, která se začíná roztahovat. Bez jediného mandátu, jen díky prezidentově důvěře," napsal Südwest Presse.
Šéf sociálních demokratů Bohuslav Sobotka podle deníku vyslovil to, co si myslí všichni, kteří k Zemanovu táboru nepatří. A sice, že je "absurdní, když strana, která se ani jednou nedostala v demokratických volbách do parlamentu, disponuje takovým vlivem". Z konzervativního tábora zní ještě větší kritika. "Je to všechno zcela neuvěřitelné," citoval deník předsedu klubu TOP 09 a Starostové Petra Gazdíka.
Vláda důvěru nezíská, přesto provádí čistky
"Rusnokova vláda, která podle všeho nemá žádnou šanci, že 8. srpna získá důvěru parlamentu, je v otázce personálních výměn také horlivá," uvedl list s tím, že se přes třicet ministerských náměstků během 14 dnů muselo se svým křeslem rozloučit. "To je ta nejnormálnější věc na světě, že se noví ministři obklopují lidmi s důvěrou, zní stručné reakce," dodal deník.
I pražští komentátoři, kteří jsou spíše z konzervativních řad, prý běsní. Jeden z nich, jak Südwest Presse připomenul, napsal, že Zeman na sebe zcela strhává moc, a že když se nebude parlament bránit, nebude již ve hře, stejně jako demokracie v Česku.