Článek
Rumunsko označil Zelenskyj za zemi, která přišla Ukrajině na pomoc v „nejtemnější hodině“ a jejíž podpora s „postupem času sílí“. S Iohannisem chce jednat o bezpečnostní spolupráci, rozvoji leteckých a dalších koalic, posílení protivzdušné obrany Ukrajiny, černomořské bezpečnostní architektuře a vztazích obou zemí s partnery.
„Ukrajina je vděčná za podporu Rumunska, která posiluje náš stát, a za jeho konstruktivní solidaritu, která umožňuje našim zemím, aby byly zdrojem bezpečnosti pro svět, zejména v oblasti potravinové bezpečnosti,“ uvedl Zelenskyj na sociální síti X.
Drony a obilí
Kvůli omezenému přístupu ke svým černomořským přístavům musí Ukrajina své obilí částečně vyvážet přes sousední země po železnici, silnici nebo menšími říčními loděmi. Klíčový je v tomto rumunský černomořský přístav Konstanca, z něhož se loni vyvezlo 8,6 milionu tun ukrajinského obilí.
Na území Rumunska, členského státu EU a NATO, v posledních týdnech opakovaně dopadly trosky ruských dronů, které útočily na ukrajinské přístavy na Dunaji.
Vztahy mezi Kyjevem a Bukureští poznamenává spor o postavení rumunské menšiny na Ukrajině, která čítá několik desítek tisíc lidí žijících především na jihozápadě země. Část ukrajinských Rumunů si stěžuje na asimilaci ze strany ukrajinských úřadů a požaduje větší autonomii.