Článek
Zelenskyj podle svého vyjádření o dodávkách plynu jednal s ázerbájdžánským prezidentem Ilhamem Alijevem na setkání v Davosu.
„Vývoz z Ázerbájdžánu je s kapacitou přibližně 25 miliard krychlových metrů významný. Projednali jsme možnosti exportu přes Ukrajinu. Vyváží plyn do spousty zemí a může využít naši infrastrukturu, pokud o to jiné východoevropské země požádají,“ cituje Zelenského ukrajinská agentura Ukrinform.
„Smlouvu můžeme podepsat rychle, pokud k tomu bude politická vůle,“ dodal Zelenskyj podle agentury Bloomberg. Ukrajinský prezident to prohlásil po setkání s moldavskou prezidentkou Maiou Sanduovou, se kterou v Kyjevě jednal právě ohledně možností dodávek plynu.
EU se neshodla na prodloužení protiruských sankcí. Orbán je spojil s plynem
Moldavsko začátkem roku řešilo energetickou krizi poté, co ruský plyn přestal téct do separatistického Podněstří na východě země. Dodávky plynu přes Moldavsko zároveň zastavil ruský Gazprom z důvodu údajných nesplacených dluhů, které vůči Moldavsku eviduje.
Ruský plyn přes Ukrajinu neproudí od začátku letošního roku, kdy vypršela dosavadní smlouva o tranzitu. Ukrajinci už dlouho dopředu dávali najevo, že smlouvu nehodlají prodloužit, a to kvůli probíhající ruské invazi.
O možnosti nahrazení ruského plynu za ázerbájdžánský, který by přes Ukrajinu mohl proudit, se spekulovalo už dříve. Padaly i návrhy, že by se ruský plyn nejprve prodal jiným zahraničním společnostem, aby následně mohl přes Ukrajinu pokračovat do Evropy.
Ze sobotního vyjádření ukrajinského prezidenta však vyplývá, že by se mělo jednat přímo o ázerbájdžánský plyn, který by mohl do Evropy přes Ukrajinu proudit.
Ázerbájdžán loni navýšil svou produkci zemního plynu o 4,3 procenta na 50,6 miliardy krychlových metrů, z toho polovina směřovala na vývoz, dodává agentura Bloomberg s odkazem na ázerbajdžánské ministerstvo energetiky.