Článek
Ukrajinský prezident v pátek svůj krátký komentář připojil k fotografii demonstrace v Bratislavě, kterou zveřejnil Juraj Rizman z neziskové organizace Post Bellum, partner slovenské exprezidentky Zuzany Čaputové.
Bratislava nie je Moskva.
— Volodymyr Zelenskyy / Володимир Зеленський (@ZelenskyyUa) January 24, 2025
Slovensko je Európa. https://t.co/GwJJV05yq9
K situaci na Slovensku se na síti Facebook krátce vyjádřila i tamní ukrajinská ambasáda. Ta kategoricky odmítla obvinění, že by se Ukrajina zapojila do kyberútoku proti slovenské zdravotní pojišťovně.
„Opětovně vyzýváme předsedu vlády Slovenské republiky Roberta Fica, aby přestal hledat imaginární nepřátele v Ukrajině, která je přátelská vůči Slovensku a jeho obyvatelům,“ napsalo ukrajinské velvyslanectví Ficovi, jenž na Ukrajinu ukázal i v případě předchozího kyberútoku na slovenský katastrální úřad.
Už dříve přitom Zelenskyj veřejně vyčetl Ficovi, že „vsadil na Moskvu místo na vlastní zemi“. Spor mezi oběma politiky se vyhrotil poté, co Ukrajina po vypršení kontraktu od letošního 1. ledna zastavila tranzit ruského plynu přes své území. Fico to označil za Zelenského „sabotáž“ a pohrozil Kyjevu zastavením dodávek elektřiny. Ukrajinský prezident jej pak nařkl že otevírá druhou energetickou frontu proti Ukrajině, která se již téměř tři roky brání ruské invazi.
Zastavení vojenské pomoci a poučení od Lavrova
Fico po předloňském návratu k moci zastavil vojenskou pomoc Kyjevu ze státních zásob. Slovenský premiér také dlouhodobě zpochybňuje sankce Evropské unie proti Rusku, které mají Moskvu přimět k ukončení války a stažení vojsk ze sousední země.
O válce na Ukrajině nebo hospodářské a obchodní spolupráci mluvil Danko se ruským ministrem zahraničí Sergejem Lavrovem. Podle agentury TASS Lavrov Dankovi „vysvětlil základní příčiny konfliktu“. Šéf ruské diplomacie zdůraznil, jak je kontraproduktivní, že západní spojenci „posilují kyjevský režim dodávkami zbraní“.
Podle šéfky Rady federace Matvijenkové je Slovensko jedním z mála suverénních evropských států s nacionálně orientovaným lídrem, „který hájí své národní zájmy a zároveň je členem EU a NATO“. Předsedkyně horní komory ruského parlamentu dodala, že v této souvislosti pro Slovensko samozřejmě existují určitá omezení a povinnosti.
Ficova vláda a vláda maďarského premiéra Viktora Orbána jsou v EU jediné, které udržují kontakty s vrcholnými ruskými představiteli. Maďarsko odmítá Ukrajinu vojensky podporovat od samého začátku konfliktu.