Článek
Heger po návratu z Bruselu potvrdil, že Zelenskyj požádal o dodávku migů. „My tyto vyřazené migy používat nemůžeme, na Ukrajině mohou zachránit množství nevinných životů,“ řekl Heger.
Ministr obrany Jaroslav Naď upřesnil, že Slovensko v září uzemnilo jedenáct stíhaček MiG-29. „Sedm až osm z nich by mohlo být funkčních, Ukrajinci by na nich mohli létat a na Ukrajině je závod na opravu těchto stíhaček,“ konstatoval Naď.
Nejsilnější opoziční slovenská strana Směr-sociální demokracie (Směr-SD) expremiéra Roberta Fica je ostře proti. „Další vyzbrojování Ukrajiny nepřinese nic jiného než statisíce mrtvých. Navrhujeme, aby Národní rada vyslovila nesouhlas s jakoukoliv formou odevzdání bojových letadel MiG-29 Ukrajině,“ řekl Fico.
Ministerstvo obrany intenzivně jedná
Slovenské ministerstvo obrany ve stanovisku zaslaném Novinkám uvedlo, že nadále intenzivně jedná se spojenci i s ukrajinskou stranou o formě další vojenské pomoci Ukrajině.
„Pokud v této oblasti dojde k relevantnímu posunu, budeme veřejnost informovat,“ uvedla mluvčí ministerstva obrany Martina Kakaščíková. „Letecké systémy, systémy protivzdušné obrany a těžká pozemní technika patří aktuálně k prioritním požadavkům,“ dodala.
Opoziční strana Směr-sociální demokracie expremiéra Roberta Fica v pátek uvedla, že se pokusí zabránit dodávkám slovenských stíhaček MiG-29 na Ukrajinu – a nejen to. Pokud se po zářijových předčasných parlamentních volbách dostane k moci, nepošle na Ukrajinu už ani jediný náboj. Kritizuje rovněž protiruské sankce a o válce na Ukrajině mluví jako o konfliktu mezi Spojenými státy a Ruskem.
Předchozí slovenská vláda vedená právě stranou Směr koupila celkem 14 amerických stíhaček F-16.
Spojené státy však oznámily, že dodávka stíhaček se zpozdí o 12 až 14 měsíců a prvních sedm kusů dorazí na Slovensko až v první polovině roku 2024. Do té doby chrání slovenský vzdušný prostor Polsko a Česko. Od letošního června by se mělo přidat také Maďarsko.