Článek
Má nakažlivý smích, tak v září odůvodňoval ruských prezident Vladimir Putin své vyjádření, že Rusko chce, aby v amerických prezidentských volbách zvítězila Kamala Harrisová.
Ve skutečnosti ale Kreml podle zdrojů portálu Meduza doufal, že přinejmenším část republikánů a příznivců Donalda Trumpa vítězství demokratické kandidátky odmítne přijmout a vyvolá protesty, které by mohly přerůst v občanské nepokoje podobné těm ze 6. ledna 2021, kdy rozlícený dav Trumpových podporovatelů vtrhl do Kapitolu.
„O konkrétního kandidáta tak úplně nešlo. Hlavní sázka byla na to, že poražená strana (republikáni) odmítne přijmout výsledky,“ shodly se podle Meduzy dva dobře informované zdroje z blízkosti ruské prezidentské kanceláře. Podle nich Kreml doufal, že taková krize přiměje americké úřady, aby se zaměřily na domácí problémy, a nikoli na „potíže“ s Ruskem a válku na Ukrajině.
Putin: V amerických volbách podporujeme Harrisovou. Má nakažlivý smích
Slabost pro Trumpa – jako by byl náš
Oba zdroje ale zároveň uvedly, že ruské mocenské elity obecně mají pro Trumpa slabost. „Není to zrovna racionální. Trump je prostě okázalý chlap, no vlastně je spíš tak trochu, jako by byl náš. Je to konzervativec, je bohatý, úspěšný a neuráží Rusko. Slušný chlap,“ poznamenal jeden z nich.
Kamalu Harrisovou naopak v Kremlu vnímají „jako někoho naprosto nepochopitelného“, doplnil. „Ale u Trumpa je takový pocit ‚co kdyby‘. Co když doopravdy zkusí vyřešit konflikt s Ukrajinou? (Současný americký prezident Joe) Biden ani viceprezidentka Harrisová by rozhodně žádná gesta vůči Rusku neudělali,“ řekl podle Meduzy vysoce postavený ruský regionální úředník, který si nepřál být jmenován.
Další zdroj blízký ruské vládě však vyjádřil pochybnost, že Trumpovo zvolení může dramaticky změnit vztah mezi Ruskem a USA. „Trump chce dosáhnout svého. Možná bude mít vliv na Ukrajinu, ale dohoda (mezi Moskvou a Kyjevem) znamená dělat ústupky. To se týká i Ruska,“ poznamenal.
„A zatím to nevypadá, že by prezident Putin byl připraven na nějaké ústupky. Trump k tomu (vyjednávání) může přistupovat jako obchodník vedený pragmatismem. Ale na naší (ruské) straně nejsou obchodníci. Ale Putin se změnil. Ústupky už nejsou součástí jeho přístupu,“ uzavřel.