Článek
Americké letectvo má na základně jaderné zbraně od roku 2007, kdy s Německem uzavřelo dohodu o jejich umístění. Nové bomby jsou podle německé televize 80násobně ničivější než puma shozená na Hirošimu.
KOMENTÁŘ DNE:
Lyžařské Nagano - Nedá se nic dělat, dnešní komentář musí být sportovní, protože jedna mladá dáma přepsala lyžařské dějiny země. Čtěte zde >>
Kromě arzenálu chtějí Američané na základně zmodernizovat i víceúčelový letoun Panavia Tornado, který je schopen jaderné pumy nést.
Odpovíme, varuje Rusko
Opatření se ale nelíbí Rusku. „Takové plány vzbuzují naše obavy,“ uvedla mluvčí ministerstva zahraničí Maria Zacharovová a dodala, že Rusko už v 90. letech výrazně omezilo svůj jaderný arzenál, zatímco „americké taktické jaderné prostředky v Evropě zůstávají. Nejen v Německu, ale také v Belgii, Nizozemsku, Itálii a Turecku“.
Ačkoli své jaderné zbraně modernizují všechny země včetně Ruska, jak nedávno potvrdil sám prezident Vladimir Putin, nezůstane opatření Američanů bez odpovědi, varoval mluvčí Kremlu Vladimir Peskov. [celá zpráva]
„Mohlo by to změnit rovnováhu sil v Evropě. A bezpochyby si to vyžádá, aby Rusko podniklo nezbytná protiopatření k obnovení strategické rovnováhy,“ uvedl.
Moskva následně znovu pohrozila, že by u Kaliningradu mohla rozmístit taktické rakety Iskander. Těmi hrozila už v době, kdy USA chtěly v Polsku a ČR umístit protiraketový deštník.
Bezprostředně po Peskovově vystoupení také ohlásilo ruské ministerstvo obrany, že na Kurilských ostrovech byl uveden do bojové pohotovosti protiletecký a protiletadlový systém Tor-M2U. Ruské kroky na Kurilech ovšem vytvářejí především napětí s Japonskem.