Článek
Zdechovský letos v dubnu odjel do blízkovýchodní země na neohlášenou návštěvu, zjistil The Guardian, a setkal se tam s představiteli bahrajnské obchodní komory. Cestu, kterou europoslanec označil za soukromou, měl v souladu s vnitřními pravidly nahlásit na stránkách Evropského parlamentu.
Zdechovský ve středu ČTK řekl, že žádná pravidla neporušil a na nahlášení cesty pracuje. „Čelím otázkám a vše deklaruji, vše transparentně dokládám,“ uvedl europoslanec.
Na téma možného ovlivňování chodu Evropského parlamentu zájmy skupin ze zemí mimo unijní sedmadvacítku se nyní upírá pozornost kvůli korupčnímu skandálu, který minulý pátek odstartovala série policejních razií a zadržení v Bruselu. Několik současných či bývalých poslanců a pracovníků Evropského parlamentu v kauze čelí podezření, že výměnou za peněžité i jiné dary sloužili zájmům Kataru. EP kvůli tomu v úterý zbavil funkce místopředsedkyně řeckou europoslankyni Evu Kailiovou, jednu ze zadržených osob. Ta trvá na své nevině, zapojení odmítl i Katar.
Místopředsedkyně EP obviněná z braní úplatků měla čtvrtmilionový plat
Evropská lidová strana (EPP) se ve středu už před publikací zjištění listu The Guardian podle tiskového servisu české delegace v souvislosti s aférou kolem Kailiové rozhodla, že se nebude účastnit „žádných příprav, jednání, rozpravy ani hlasování na plénu“ ohledně naléhavých usnesení, zejména těch souvisejících se zahraničněpolitickými postoji EP.
Nic nenasvědčuje tomu, že by Bahrajn nebo Zdechovský jednali protizákonně, zdůraznil ve středu The Guardian.
Zdechovský je jedním ze spoluautorů návrhu rezoluce, o níž má Evropský parlament hlasovat ve čtvrtek. Týká se vězněného obhájce lidských práv Abdalhádího Chavádži, který si odpykává doživotní trest za účast na protivládních protestech v roce 2011. Podle The Guardianu rezoluce překvapila tím, že je v ní Chavádža veden jako „politický oponent“, člen teroristické skupiny a text opakuje oficiální obvinění vůči němu. Ty už v roce 2012 OSN označila za vágní a zpochybnila jejich oprávněnost.
Dánská liberální europoslankyně Karen Melchiorová uvedla, že „jednostrannost rezoluce lidovecké frakce vyvolává určité pochyby“. Obvinění z terorismu má podle ní za cíl pošpinit Chavádžův obraz. „Je to velmi podobné tomu, jak by to pojala bahrajnská vláda,“ citoval The Guardian europoslankyni.
„Kolegové se snaží vyvolat bouři ve sklenici vody,“ řekl ČTK Zdechovský, podle kterého jsou obvinění z jednostrannosti neoprávněnou kritikou. Zopakoval pozici zmíněnou v rezoluci, tedy že je Chavádža politickým oponentem bahrajnské vlády.