Článek
Nastavení limitů imigrace Sunak slíbil v momentě, kdy jeho Konzervativní strana v průzkumech jasně zaostává za Labouristickou stranou a třetí liberální demokraté spustili kampaň zaměřenou na vyhoštění současných vládních ministrů z parlamentu. Jak uvádí agentura Reuters, migrace je ožehavým tématem britské politiky už více než dekádu a před osmi lety výrazně ovlivnila i referendum o brexitu.
„Každoročním omezením migračních počtů zajistíme ochranu veřejných služeb a bytové hospodářství nevystavíme přílišné zátěži. Zároveň budeme nadále přinášet schopnosti, jež naše podniky a Národní zdravotní služba potřebují,“ vyjádřila se k Sunakovu příslibu oficiálně jeho strana.
Sunak za účelem omezení migrace letos zavedl pravidla jako zákaz zahraničním studentům přivádět si do země rodinné příslušníky nebo zvýšení požadované mzdy k vydání víza pro kvalifikované pracovníky. Již loni se roční migrace snížila z rekordních 764 tisíc na 685 tisíc lidí.
„Podnikli jsme odvážné kroky ke snížení počtu lidí, kteří přicházejí do této země. Plán funguje, ale úroveň migrace je stále příliš vysoká, takže jdeme dál,“ vyjádřil se Sunak.
Křetínský nabídl víc za britskou poštu a tentokrát uspěl
Kromě zavedení limitů legální imigrace na volební výhře konzervativců závisí též přední politická agenda současné vlády, a to iniciativa odesílání ilegálních imigrantů do Rwandy. Ta narazila na značné právní a parlamentní překážky, a vzhledem k tomu, že konzervativce podle průzkumů ve volbách nejspíš čeká nejtěžší porážka za poslední století, její uvedení v praxi v současnosti vypadá velmi nepravděpodobně.
Podle průzkumu společnosti YouGov Britové za největší problémy, kterým země čelí, považují vedle migrace ještě stav zdravotních služeb a ekonomiky.