Článek
Von der Leyenová to uvedla v reakci na dotaz, zda se Evropa stala vůbec tím nejdůležitějším garantem západních hodnot na světě a zda se ona sama nestala lídrem tohoto světa.
„Západ, jak jsme ho znali, už neexistuje. Svět se stal zeměkoulí i z geopolitického hlediska a naše sítě přátelství dnes pokrývají celou zeměkouli, jak můžete vidět v debatě o clech,“ sdělila týdeníku von der Leyenová.
„Pozitivním vedlejším efektem je, že v současné době vedu nesčetná jednání s hlavami států a vlád celého světa, které s námi chtějí spolupracovat na novém uspořádání (světa). Platí to od Islandu po Nový Zéland, od Kanady po Spojené arabské emiráty, stejně jako pro Indii, Malajsii, Indonésii, Filipíny, Thajsko, Mexiko a Jižní Ameriku.
Předsedkyně Evropské komise dále prohlásila, že kdyby chtěla, mohla by s takovými státy jednat 24 hodin denně.
„Všichni žádají více obchodu s Evropou, a nejde jen o hospodářské vazby. Jde také o zavedení společných pravidel a jde o předvídatelnost. Evropa je známá svou předvídatelností a spolehlivostí, což začíná být opět vnímáno jako něco velmi cenného,“ řekla s tím, že to je na jednu stranu potěšující, ale na druhou stranu se jedná o velkou odpovědnost.
„Nyní musíme tento impulz využít k otevření nových trhů pro naše společnosti a navázat co nejužší vztahy s mnoha zeměmi, které mají stejné zájmy jako my,“ pokračovala.
Vztahy s USA nekončí, ale celní odveta je v záloze
Podle ní ovšem konec Západu neznamená, že by skončily také vztahy se Spojenými státy, které i nadále v přátelském duchu pokračují. Otevírá to však podle ní nové možnosti a zároveň se díky tomu Evropa stala v posledních měsících silnější.
„Evropa se tváří v tvář tomuto dějinnému zlomu sblížila. Záměrně říkám Evropa, protože například Norsko a Spojené království zapojujeme do důležitých otázek. Původně jsme začali úzce spolupracovat v oblasti bezpečnosti a obrany v důsledku ruské agresivní války na Ukrajině, ale tato spolupráce se nyní rozšiřuje i na další oblasti, jako je obchod, energetika a migrace. Všichni sdílíme stejnou víru v Evropu a evropský způsob života,“ řekla v nepřímé reakci na cla, která na celý svět, včetně Evropy, uvaluje či hrozí uvalením administrativa Donalda Trumpa.
Ačkoliv Trump pozastavil na 90 dní všechna cla uvalená na Evropskou unii, i tak se 27člennný blok připravuje na odvetná cla. Von der Leyenová však zároveň hovoří o jednáních, ale také varuje před čínským zbožím.
„Musíme být velmi ostražití, aby čínské zboží nyní nezaplavilo náš trh kvůli obchodní válce mezi USA a Čínou,“ vysvětlila s tím, že EU má v záloze ochranná opatření.
Kromě jednání a odvetných cel se EU zaměřuje na další dva body, které úzce souvisí s obchodní válkou, kterou Trump rozpoutal.
„Musíme navázat nová partnerství a širší obchodní vztahy. (…) Musíme se zbavit překážek na jednotném trhu. Trh musíme prohloubit a harmonizovat,“ dodala.
Donald Trump novou várku cel oznámil zkraje dubna. Pár dní poté uvedl, že všechna cla, kromě těch na Čínu, pozastavuje na 90 dní. Na EU přitom uvalil 20procentní cla. Blok slíbil, že zavede odvetná cla, i ta ale EU na 90 dní odložila.