Článek
„Vyšetřovatelé vědí, že to může být jeden z jejich nejtěžších případů, protože dvojčata Karol a Kamil mají stejnou DNA. Byli v autě, ve kterém zemřela osmnáctiletá Andželika. Kdo řídil? Dvojčata nejprve svalovala vinu jedno na druhé, pak tvrdila, že za volantem byla dívka,” uvedla televize TVN 24 s odvoláním na prokurátora, který na případ dohlíží.
Oba devatenáctiletí bratři byli v době nehody pod vlivem alkoholu a jeden z nich z místa nehody uprchl.
„Bude těžké zjistit, kterému z bratrů patří stopy DNA nalezené v autě,” připustila doktorka Magdalena Spólnická, která řídí ústřední kriminalistickou laboratoř polské policie. „Moderní věda v takové situaci není zcela bezradná. Existuje metoda umožňující odhalit mutace DNA během vývoje embrya, ale je drahá a zdlouhavá. Nejde o běžně používanou metodu,” dodala. Podmínkou úspěchu ovšem je odebrat z vraku vozu vzorky DNA, které bezpochyby patřily řidiči, a ne cestujícím.
Případy dopravních nehod, ve kterých je nutné někomu dokázat, že řídil, jsou podle policejního experta vždy obtížné, ale tento případ je ještě zapeklitější. „Auto se převracelo a v takových, velice dynamických situacích je těžké zjistit, jak vznikaly jednotlivé stopy,” připustil Kamil Januszkiewicz. Soudní znalec Slawomir Glazar vše přirovnal ke skládání puzzle: všechny okolnosti je třeba podrobně objasnit tak, aby do sebe zapadaly.