Článek
„Ministerstvo zahraničních věcí je toho názoru, že námitky norské strany proti práci konzula Kowalského jsou neoprávněné. Ministerstvo zahraničních věcí konzulovu práci v Norsku hodnotí dobře, zejména pokud jde o jeho kroky, které podnikl v případě obrany zájmů polských rodin,“ uvedlo v prohlášení polské ministerstvo zahraničí.
Úřad tvrdí, že od Norů nedostal žádnou oficiální žádost o odvolání konzula. Norské ministerstvo zahraničí toto tvrzení odmítá a uvádí, že o propuštění Kowalského požádalo polské velvyslanectví minulou středu a na jeho odchod dalo polské straně lhůtu tří týdnů. [celá zpráva]
Najpierw https://t.co/YbTSqVd8HJ , teraz https://t.co/gLJ2NXttzT . Czy jest w tej sprawie jakieś drugie dno, czy Norwedzy z #Barnevernet naprawdę są aż tacy nikczemni?
— Marcin G (@SzynszylG) 22. ledna 2019
Polský konzul Slawomir Kowalski (vpravo)
O setrvání konzula v Oslu podle listu rozhodl osobně ministr zahraničí Jacek Czaputowicz. Varšava teď čeká na reakci norské strany, která buď může konzula prohlásit za nežádoucí osobu, anebo počká do června, kdy se má konzul i tak vrátit do vlasti. Kowalski je v Oslu od roku 2013.
Oslo konzulovi vytýká „chování neslučitelné s rolí diplomata“ vůči norským státním úředníkům. Na Kowalského „agresivní a částečně násilnické“ chování mělo Norsko dostat během tří let množství stížností.
Varšava v roce 2011 odvolala Kowalského předchůdkyni Adriannu Warcholovou, která přirovnala Barnevernet k organizaci nacistické mládeže Hitlerjugend, připomněla Gazeta Wyborcza. Poznamenala také, že polská diaspora v Norsku čítá okolo 120 tisíc lidí a každý rok se z ní do péče norského státu dostávají desítky dětí.