Článek
„Probíhá vyšetřování trestných činů. Vícero podezřelých osob se ke skutkům přiznalo, další jsou obviněni nebo obžalováni, mnozí z nich jsou dokonce odsouzeni,“ zdůraznila Čaputová. Dodala, že chápe, že hodně lidí je zmatených a nevědí, čemu mají věřit.
Hlava státu připustila, že jakýkoli zásah ve vedení bezpečnostních složek je z hlediska fungování demokracie velmi citlivý. „Případné zneužití policejní moci vůči těmto složkám by bylo samozřejmě něčím absolutně nepřípustným,“ řekla Čaputová. Prezidentka uvedla, že ani současná situace neopravňuje politiky k předčasným závěrům. „V právním státě může dát jedinou relevantní odpověď o zákonnosti a důvodnosti jednání pouze dozorující prokuratura a příslušné soudy,“ konstatovala.
Čaputová důrazně odmítla Ficova slova, že o krocích policie byla předem informována a dala k nim souhlas. „Je to samozřejmě úplná lež. Jakékoli informování kteréhokoli politika o připravovaných krocích policie by bylo nezákonné a proti těmto falešným obviněním se budu bránit. Tyto lži doplňuji k návrhu na soud, které vůči Ficovi zanedlouho podám,“ sdělila hlava státu.
Válka policajtů na Slovensku. Obvinili i šéfa tajné služby
Premiér Ľudovít Ódor zdůraznil, že Slovensko je právní stát, kde policie, prokuratury a soudy pracují nezávisle. „Jistá skupina lidí používá tyto lži v přímém přenosu, šíří strach a nenávist s jediným cílem: znejistit společnost a sbírat levné politické body,“ uvedl.
Razie NAKA, obviněn i šéf tajné služby
Elitní jednotka slovenské policie NAKA podnikla ve čtvrtek razie v budovách civilní tajné služby SIS a Národního bezpečnostního úřadu. Bylo obviněno pět lidí včetně současných a bývalých příslušníků tajné služby. Je mezi nimi i současný šéf SIS Michal Aláč. Viněni jsou ze zneužití pravomocí veřejného činitele, maření spravedlnosti a založení zločinecké skupiny.
Fico označil kroky policie za policejní převrat v bezpečnostních složkách. „Je to pokus změnit poměry ve státě šest týdnů před volbami,“ řekl. Předčasné parlamentní volby budou na Slovensku 30. září a Fico je favoritem na vítězství.
Takzvaná válka policistů začala podle policejního prezidenta Štefana Hamrana na jaře 2021 a spustilo ji zadržení bývalého ředitele SIS Vladimíra Pčolinského, kterého se čtvrteční razie také týkala. Proti Pčolinskému tehdy vypovídal jeho bývalý náměstek Boris Beňa, kterého NAKA zadržela v prosinci 2020 v rámci akce Jidáš.
Beňa začal spolupracovat s policií, které řekl, že Pčolinský měl přijmout úplatek ve výši 40 tisíc eur (963 tisíc korun) od podnikatele Zoroslava Kollára. Ten se k podplácení přiznal a byl pravomocně odsouzen k finančnímu trestu. Pčolinského zadržela policie v březnu 2021 a strávil několik měsíců ve vyšetřovací vazbě.