Článek
Líčení u soudu v městečku Grosseto severně od Říma se koná bez účasti veřejnosti. Začalo brzy dopoledne a potrvá celý den, protože k soudu byly předvolány stovky lidí - právníci, konzultanti, členové posádky a někteří cestující.
Aby se na jednom místě mohli všichni shromáždit, bylo pro ně v městečku zabráno místní divadlo. Prostor kolem budovy soudu a divadla uzavřela policie.
V okamžiku nárazu lodě na skalisko u toskánského ostrova Giglio 13. ledna bylo na palubě 4229 lidí, z toho 3200 turistů ze 60 zemí a tisícovka členů posádky. Havárii podle vyšetřovatelů zavinil riskantní manévr vedení posádky. Několik skupin cestujících z Itálie, Francie a Spojených států podalo žalobu na italskou společnost Costa Crociere.
Kapitán lodi Francesco Schettino, kterého prokuratura označila za hlavního viníka tragické nehody, se k soudu v Toskánsku nedostavil. Podle svého advokáta se bojí o svou bezpečnost a raději zůstal v nařízeném domácím vězení. Vinu odmítá.
Obvinění také čelí kapitánův zástupce a sedm zaměstnanců italské společnosti Costa Crociere.
"Je to jen dobře, že Schettino nepřijel. Říkal jen lež za lží, aby se zachránil," řekl novinářům před budovou divadla jeden z cestujících Sergio Amarotto.
"Je to hlupák a svým způsobem zločinec," řekla další cestující Francesca Bertagliaová na adresu kapitána, který je mimo jiné stíhán za opuštění plavidla před evakuací cestujících.