Článek
Evropská organizace pro bezpečnost řízení letového provozu už v pondělí ve večerních hodinách uvedla, že pracuje na tom, aby pomohla leteckým společnostem vyhnout se běloruskému vzdušnému prostoru.
Kdo je Raman Pratasevič, kvůli kterému zosnoval Lukašenko mezinárodní únos?
Předseda Evropské rady Charles Michel v úterý na svém Twitteru zveřejnil snímek z Flight Radaru s krátkým popisem „Evropa v akci“, na kterém je vidět, že běloruským prostorem neprolétává jediné letadlo.
Kolem 15:30 hodin se jich nad Běloruskem už několik vyskytovalo, ale jednalo se buď o soukromé lety, nebo letecké společnosti sídlící mimo země Evropské unie.
Europe in action #Belarus #EUCO #RamanPratasevich pic.twitter.com/X1oHlfB2qW
— Charles Michel (@eucopresident) May 25, 2021
Podle agentury Reuters v úterý několik leteckých společností oznámilo, že se jejich stroje přeletům nad východoevropskou zemí vyhnou.
Litva zakázala létat přes Bělorusko
EU a letecké společnosti sídlící v zemích sedmadvacítky reagují tímto krokem na nedělní vynucené přistání civilního letadla společnosti Ryanair v Minsku, po kterém úřady zadržely novináře a opozičního aktivistu Ramana Prataseviče, jenž se loni v Bělorusku ocitl na seznamu „jedinců zapletených v teroristické aktivitě“.
Prezidenti a premiéři zemí EU na pondělním summitu uvedli, že sankce vůči Bělorusku mohou být přísnější. Chtějí rovněž znemožnit přelety a přistání běloruských aerolinek na území členských států EU. K obdobnému kroku už se například odhodlala Británie.