Článek
Podle AP nová statistika ukazuje výrazný nárůst odebírání kněžství v letech 2011 až 20012 oproti rokům 2008 až 2009, kdy o kněžský talár přišlo přes 170 kněží.
Právě tehdy podle AP Vatikán poprvé poskytl detaily k počtu duchovních, kteří byli kvůli tomuto skandálu zbaveni svého kněžství. Předtím zveřejnil pouze počet případů sexuálního zneužívání duchovními, o nichž se dozvěděl.
Tomasi při slyšení před výborem v Ženevě prohlásil, že tyto činy nemohou být nikdy ospravedlněny. Důležité je podle něj také zjistit pravdu o tom, co se v minulosti stalo, aby se to už nikdy nemohlo opakovat. [celá zpráva]
Zástupci Vatikánu rovněž orgánu OSN sdělili, že uvítají jakékoli jeho podněty k realizaci náležitých opatření.
Opatrná spolupráce
Vatikán přitom nemá s tímto výborem OSN právě nejvřelejší vztahy. Loni v prosinci mu odmítl poskytnout informace o církevním vyšetřování sexuálního zneužívání dětí duchovními. Svůj postoj zdůvodnil tím, že tyto případy považuje za důvěrné, nicméně je ochoten spolupracovat v procesních záležitostech.
V odpovědi na ožehavé otázky, které loni v červenci výbor položil, Vatikán uvedl, že tyto informace nehodlá zveřejňovat a spolupracovat chce jen s úřady činnými v trestním řízení jednotlivých zemí, kde ke zločinům došlo.
Zneužívání dětí katolickými kněžími v minulých desetiletích bylo odhaleno v mnoha státech světa od Evropy, přes Ameriku až po Austrálii. Vatikán v minulosti odhadl, že tyto činy páchalo 1,5 až pět procent kněží.
Podle propočtů britského deníku The Guardian by to znamenalo, že je měli na svědomí tisíce až desetitisíce duchovních po celém světě.