Článek
Ruský rubl od začátku letošního roku ztratil polovinu své hodnoty a cena ropy, významného ruského vývozního artiklu, klesla o třetinu. Ruský rozpočet se podle moskevských ekonomů dostává do problémů, které tak mohou vážně komplikovat výkon ruské ekonomiky.
Nemalý vliv na stav ruského hospodářství mají také západní sankce vyhlášené kvůli ruské anexi Krymu a podpoře, kterou Moskva poskytuje východoukrajinským separatistům.
KOMENTÁŘ DNE:
Lyžařské Nagano - Nedá se nic dělat, dnešní komentář musí být sportovní, protože jedna mladá dáma přepsala lyžařské dějiny země. Čtěte zde >>
Hry spekulantů
Podle Fradkova jsou za propad kurzu rublu odpovědné zahraniční investiční fondy, které se dohodly na spekulativním útoku na ruskou měnu.
"Jakékoli spekulace se opírají o konkrétní schémata a za těmito schématy stojí konkrétní lidé," řekl šéf ruských špionů. Západní finanční instituce mají v Rusku agenty a prostředníky, jejichž prostřednictvím podnikají své koordinované útoky, řekl Fradkov.
Součástí těchto "her" je podle ředitele SVR nejen poklesu kurzu rublu, ale i snížení ceny ropy. Za propad cen této suroviny jsou podle Fradkova zodpovědné Spojené státy. Washington chce Kreml přinutit, aby se zabýval vnitropolitickými problémy, místo aby posiloval roli Ruska v zahraniční politice, soudí Fradkov.
Ruský prezident Vladimir Putin ve čtvrtek ve výročním parlamentním projevu prohlásil, že ruské úřady dobře vědí, kdo konkrétně stojí za neutěšeným stavem ruské měny. Šéf Kremlu vyzval ruskou centrální banku, aby spekulanty za každou cenu ztrestala. "Má na to své nástroje," řekl Putin bez dalšího vysvětlení.