Článek
"Již nyní lze předběžně říci, že výbušné zařízení v trolejbusu odpálil sebevražedný atentátník, muž. Části jeho těla byly nalezeny a odeslány k analýze DNA, abychom ho identifikovali," řekl agentuře ITAR-TASS mluvčí vyšetřovatelů Vladimir Markin.
Pondělní výbuch nálože o síle nejméně čtyř kilogramů klasické trhaviny byl podle mluvčího tak silný, že "z trolejbusu zůstala fakticky jen kostra a střecha chybí" a tlaková vlna "vyrazila okna v protější pětipodlažní budově".

Z trolejbusu zbyly jen trosky.
Ruská média jednu chvíli informovala o 15 obětech, ale agentura Interfax později tento údaj zredukovala na 10 a server BBC na 12. Zraněných je kolem dvou desítek. Mezi oběťmi je také roční dítě.
Pondělní výbuch podle ITAR-TASS zahřměl kolem 8.10 moskevského času (5.10 SEČ). Vyšetřovatelé podle Markina zkoumají místo činu i záběry z pouličních kamer a vyslýchají očité svědky, včetně těch pasažérů z trolejbusu, kteří útok přežili a jsou s to vypovídat. Místní kriminalisty posilují experti z moskevského ústředí, jakož i z jihu Ruska a severního Kavkazu.
Posílení bezpečnosti
Prezident Vladimir Putin nařídil řediteli ruské kontrarozvědky (FSB) Alexandru Bortnikovovi urychleně odletět do Volgogradu. O posílení bezpečnosti a o pomoci obětem jednal také s ministrem vnitra Vladimirem Kolokolcevem a s premiérem Dmitrijem Medveděvem.
Podle BBC ruské bezpečnostní složky následně posílily hlídky na vlakových nádražích a letištích po celé zemi.

Trolejbus, v kterém vybuchla nálož.
Zpráva přišla v době, kdy se vyšetřují okolnosti nedělního sebevražedného atentátu na volgogradském nádraží.

Následky pondělního výbuchu ve Volgogradu.
Podle posledních informací po nedělním atentátu zemřelo 17 lidí. Totožnost útočníka stále není jistá. Poslední zprávy ale hovořily o tom, že se jednalo o muže. [celá zpráva]

Následky pondělního výbuchu ve Volgogradu.
V obou případech byla podle Markina nálož prošpikována díly zvyšujícími ničivý účinek a to "potvrzuje vyšetřovací verzi o spojitosti obou útoků". Podle mluvčího je možné, že teroristé vyrobili obě nálože v jednom místě. Každopádně si místo a čas obou útoků vybrali tak, aby způsobili co nejvíce obětí.
Oba výbuchy oživily v Rusku obavy z terorismu před zimními olympijskými hrami, které se v únoru mají konat v Soči. Volgograd leží asi 650 kilometrů severovýchodně od místa olympiády. Mezinárodní olympijský výbor ale nepochybuje, že ruské úřady budou s to zajistit bezpečnost her, do jejichž zahájení zbývá méně než šest týdnů. "Na olympiádě za bezpečnost odpovídají místní úřady a nemáme žádné pochyby, že ruské úřady se s tím úkolem vyrovnají," řekla mluvčí výboru podle agentury Reuters.
Výbuch na nádraží ve Volgogradu zachycený městskou kamerouVideo: Reuters