Článek
Poskytl tak Moskvě údaje o rozmístění vojenských objektů a přesunech ukrajinských vojsk a také souřadnice objektů kritické infrastruktury ve Lvovské oblasti včetně pěti mostů. Poté si vlastním mobilním telefonem pořizoval snímky těchto míst po zásazích ruskou palbou.
Celkem svému ruskému kontaktu s přezdívkou „$“ předal informace pětadvacetkrát, napsala Ukrajinska pravda. Podle ukrajinských vyšetřovatelů šlo o Rusa Sergeje Varina.
Kozejeva usvědčila zčásti korespondence na Telegramu, ale také smazaná data z jeho mobilního telefonu, která se odborníkům podařilo obnovit.
Prokurátor Taras Kovalčuk požadoval pro obviněného nejvyšší možný trest vzhledem k tomu, že muž kromě úkolů, které plnil, sám a dobrovolně z ideologických důvodů vyhledával informace a předával je Rusům.
Kozejev veškerou vinu před soudem popřel. Údajně nedělal nic z toho, o čem se v obvinění píše.
Muž má ukrajinské občanství, ale narodil se v Ulan Ude v ruské Burjatské republice. V letech 2008-2010 byl stíhán za podvod, dostal podmínečný trest. Před válkou opakovaně cestoval do Ruska a pracoval tam. V jeho telefonu se našla řada telefonních čísel na ruské úřady včetně fotokopie dopisu, jímž žádal v roce 2021 o ruské občanství.
Jeho advokát postavil obhajobu na tom, že Kozejev nejspíš přestal být občanem Ukrajiny, a tudíž se nemohl dopustit vlastizrady.