Článek
Skandál vypukl poté, co televizní moderátorka a herečka Anastasija Ivlejevová uspořádala 21. prosince v moskevském nočním klubu večírek s dress codem „téměř nahý“. Krátce poté začaly na sociálních sítích kolovat fotografie z akce – včetně těch, které zachytily rapera Nikolaje Vasiljeva, známého pod uměleckým jménem Vacío, pouze v ponožce na genitáliích.
Hnutí LGBT je extremistická organizace, rozhodl ruský Nejvyšší soud
Vasiljev byl moskevským soudem poslán na 15 dní do vězení a odsouzen k pokutě 200 tisíc rublů (přes 50 tisíc Kč) za propagaci „netradičních sexuálních vztahů“.
Konzervativní zákonodárci, blogeři a další lidé rozpoutali bouři kritiky, podle níž byly snímky pro zemi, která je ve válce, nevhodné, ba dokonce nevlastenecké. Část kritiky odrážela silně konzervativní nálady v Rusku, které podnítila opakovaná tvrzení prezidenta Vladimira Putina o podrývání ruských „tradičních hodnot“ Západem, jakož i ruský nacionalismus vybuzený invazí na Ukrajinu.
Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov prosil ruské novináře, aby událost příliš nerozmazávali. „Ať jsme vy a já jediní v zemi, kteří o tomto tématu nediskutují,“ apeloval Putinův mluvčí.
Odškodné za zhlédnutí fotografií
„Takové seance jsou střelou do nohy celé politice, kterou stát vede,“ napsala na komunikační platformě Telegram Jekatěrina Mizulinová, šéfka prokremelské skupiny prosazující přísnější restrikce na internetu.
Poslankyně Marija Butinová, která strávila několik měsíců v americkém vězení coby odhalená ruská agentka, vyzvala policii, aby vyšetřila, zda večírek neporušil ruské zákony zakazující šíření „propagandy“ komunity LGBT+. Odkazovala na listopadové rozhodnutí ruského nejvyššího soudu, které „hnutí“ LGBT+ označilo za extremistické.
Ve středu ruská média informovala, že asi dvacet lidí podalo na Ivlejevovou hromadnou žalobu požadující odškodné v hodnotě jedné miliardy rublů (asi 250 milionů korun) s tvrzením, že jim zhlédnutí fotografií z večírku způsobilo morální újmu.
Proces začne v lednu
Žaloba požaduje, aby odškodné bylo zaplaceno do fondu, který podporuje vojáky bojující na Ukrajině. Proces by měl začít již v lednu. Jeho výsledek ale zůstává otevřený navzdory skutečnosti, že ruský soudní systém běžně plní příkazy vedoucích činitelů.
„Lidé se mohou scházet polonazí, nazí nebo v prošívaných bundách přes tanga. (…) ‚Společensky nepřijatelné‘ se nutně nerovná ‚nezákonné‘,“ citoval portál news.ru právničku Juliji Fedotovovou.
V důsledku pobouření vydalo několik předních osobností ruské popkultury veřejná prohlášení, v nichž žádají o odpuštění za účast na inkriminovaném večírku.
„V životě každého člověka jsou chvíle, kdy vstoupí do špatných dveří,“ kál se Filipp Kirkorov, zpěvák známý svými přehnaně třpytivými kostýmy. Ve videoprohlášení uvedl, že on i další celebrity by si měli pečlivě vybírat akce „v této těžké době, době hrdinství“.
Novinářka a prezidentská kandidátka z roku 2018 Xenija Sobčaková uvedla, že „pokud někoho urazila má účast, omlouvám se za to. Miluji svou zemi, jsem novinářka, která pracuje v Rusku“.