Článek
Dvanáct let v izolaci „bez smysluplné interakce“ mělo na Breivika zničující dopad, napsal jeho právník Oeystein Storrvik v podnětu k okresnímu soudu v Oslu.
„Nyní má sklony k sebevraždě,“ uvedl Storrvik. „Je závislý na léku na deprese Prozac, aby přežil dny ve vězení,“ dodal.
Právníci zastupující ministerstvo spravedlnosti tvrdí, že Breivik musí být držen odděleně od zbytku vězeňské populace, protože stále představuje bezpečnostní hrozbu.
Způsobím větší krveprolití než Breivik, hrozil Nor. Zadrželi ho v Maďarsku
Dobrovolníka už vidět nechce
Ve svém soudním podání uvedli, že jeho izolace je „relativní“ vzhledem k tomu, že se stýká s dozorci, knězem, zdravotníky a donedávna i s externím dobrovolníkem, kterého si Breivik již nepřeje vídat, píše agentura Reuters, jež dodává, že se Breivik každý druhý týden také na hodinu setkává se dvěma dalšími vězni.
Cela, kde si Breivik odpykává trest v posledních dvou letech, se nachází ve věznici v obci Ringerike. Jeho vyhrazený prostor zahrnuje posilovnu, kuchyň, místnost podobnou obývacímu pokoji s televizí a Xboxem a koupelnu, ukázaly snímky z návštěvy, kterou minulý měsíc provedla tisková agentura NTB. Jako domácí mazlíčky smí chovat tři andulky, které v areálu volně poletují.
Omezená komunikace se světem
Čtyřiačtyřicetiletý Breivik rovněž žaluje stát Norsko ve snaze zrušit omezení jeho korespondence s vnějším světem.
Kontrola jeho kontaktů je odůvodněna rizikem, že bude inspirovat další osoby k páchání násilných činů, tvrdí norští právníci. „Konkrétně se to týká kontaktů s krajněpravicovými kruhy, včetně lidí, kteří chtějí navázat kontakt s Breivikem v důsledku teroristických činů z 22. července 2011,“ uvedli.
Breivik byl uváděn jako inspirace Brentona Tarranta, který v roce 2019 ve dvou mešitách v novozélandském Christchurchi zabil 51 lidí.
V roce 2017 norský odvolací soud rozhodl, že Norsko neporušuje při Breivikově věznění lidská práva. Zvrátil tak verdikt soudu první instance z roku 2016, jenž uznal některé Breivikovy stížnosti a označil jeho držení v izolaci za nelidské a ponižující.
Norský masový vrah si za vraždu 77 lidí odpykává 21letý trest, který může být postupně prodlužován až na doživotí. Jedná se o vůbec nejdelší trest, který lze v Norsku udělit.