Článek
Vstup Švédska do NATO zatím neratifikovalo Maďarsko a Turecko. Budapešť podle Gulyáse očekává od Stockholmu takové kroky, které by posílily vzájemnou důvěru mezi oběma zeměmi. Zároveň ovšem dodal: „Není dobré, když se vzájemné spory mezi státy importují do NATO“.
Gulyás konstatoval, že poslanecký klub vládní strany Fidesz není v otázce vstupu Švédska do aliance jednotný. Obavy vládní strany se zvětšily poté, co se Švédsko i Finsko připojily k žalobě, kterou proti Maďarsku podala Evropská komise kvůli spornému zákonu proti sexuálním menšinám a někteří švédští představitelé opakovaně zpochybňují stav maďarské demokracie.
„Současné švédsko-maďarské vztahy jsou na velmi nízké úrovni a je potřeba učinit kroky k posílení důvěry,“ uvedl Gulyás.
Maďarský ministr zahraničí Péter Szijjártó před pár dny uvedl, že ustavičná kritika Maďarska ze strany Západu v demokratických a kulturních otázkách způsobila, že maďarská vláda se zdráhá nabídnout podporu v praktických záležitostech, konkrétně v posilování NATO vůči Rusku.