Článek
„Rusko, ať už právem, nebo neprávem dotčené a odcizené, bez ohledu na mezinárodní právo anektovalo Krym. Učinilo vojenskou sílu a násilnou změnu hranic na evropském kontinentu znovu prostředkem politiky,” uvedl německý prezident.
Také Čína podle něj mezinárodní právo akceptuje selektivně, když nejde proti jejím zájmům: „Její počínání v Jihočínském moři znepokojuje sousedy v regionu. Její postup vůči menšinám ve vlastní zemi znepokojuje nás všechny,” řekl německý prezident.
„A náš nejbližší spojenec, Spojené státy americké, se za současné vlády zříkají i myšlenky mezinárodního společenství,” poznamenal Steinmeier s tím, že podle nynější americké vlády má každý své zájmy stavět nad zájmy všech ostatních. „Jako by se myslelo na všechny, když každý myslí na sebe. 'Great again' - a když je nutné, tak i na náklady sousedů a partnerů,” uvedl v narážce na volební slogan amerického prezidenta Donalda Trumpa udělat Americkou opět velkou.
Odklon od mezinárodního práva k právu silnějšího podle bývalého německého ministra zahraničí škodí všem. Jednak nás vrací do doby, kdy každý hledal svou bezpečnost na úkor druhých, což vede k nedůvěře, většímu zbrojení a tím k menší bezpečnosti. Za druhé brání tomu, aby mezinárodní společenství nacházelo společné a přesvědčivé odpovědi na otázky a problémy, které ani největší země nemohou řešit samy, jako jsou například klimatické změny. Ústup od mezinárodního k nacionálnímu tak podle Steinmeiera vede do slepé uličky, do temné doby.
Spolupráce ustupuje
„Mezinárodní spolupráce už je roky v bezpříkladné recesi,” prohlásil v pátek šéf německé diplomacie Heiko Maas, který mluvil v podobném duchu. Ve světě se podle něj vytváří nový řád, který ale nemá nic společného s liberálními principy nebo principy právního státu.
Podle šéfa německé diplomacie Maase se obě strany - Evropa i USA - musejí ptát, jak to mohlo zajít tak daleko: „Už i ti poslední v Evropě pochopili, že musíme dělat více pro naši bezpečnost a stabilitu v okolí.”
O tom je přesvědčen i Steinmeier: „Evropa musí formulovat svou vlastní odpověď na obrovský posun sfér moci a vlivu, na nové politické a vojenské těžké váhy na mezinárodním jevišti.” Musí ale také vyřešit své vlastní problémy. „Když se dnes podíváme na Evropskou unii, tak vidíme hospodářskou divergenci, místo konvergence. Vidíme politické a stále více i ideologické příkopy,” řekl německý prezident.
Evropa, na jejíž úspěšné integraci už nemají zájem velké mocnosti, ale podle Steinmeiera nesmí selhat. Právě to je podle něj elementárním německým národním zájmem.